<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٢/۱/۱٧

دروس رشته مهندسی معدن

در اين قسمت به معرفی دروس رشته مهندسی معدن (استخراج) می پردازم.
در اين رشته مابا درس هايی از جمله نقشه کشی صنعتی؛ اجزای ماشين؛ استاتيک ؛ ديناميک ؛ مقاومت مصالح ؛ مکانيک سيالات ؛ مبانی مهندسی برق ؛ نقشه برداری عمومی ؛
عمليات نقشه برداری ؛ نقشه برداری معدن ؛ ماشين های حرارتی ؛ زمين شناسی عمومی ؛ بازديد زمين شناسی ؛ زمين شناسی ساختمانی ؛ زمين شناسی اقتصادی ؛ کانی شناسی ؛ سنگ شناسی ؛ برداشت زمين شناسی ؛ شيمی فيزيک ؛ کارتو گرافی و فتوژئولوژی؛ اصول اکتشاف و ارزيابی ذخاير ؛ بازديد معدن ؛ چالزنی و آتشباری ؛ حفر چاه و تونل ؛ ترابری در معدن؛
مکانیک سنگ ؛ نگهداری در معدن ؛ تهویه در معادن ؛ روش های استخراج روباز ؛ روش های استخراج زیر زمینی ؛ آبکشی در معادن کانه آرایی ؛ اقتصاد معدنی ؛ خدمات فنی در معادن ؛ اصول طراحی معادن آشنا می شويم . اين دروس جزو دروس اختصاصی معدن است .
درئس پايه اين رشته عبارت اند از : رياضيات ۱.۲معادلات دیفرانسیل ؛ آمار و احتمالات مهندسی؛ برنامه نویسی کامپیوتر ؛ فیزیک ۱.۲.۳؛آزمایشگاه فیزیک ۱.۲؛ محاسبات عددی ؛ شیمی عمومی و آزمایشگاه شیمی عمومی می باشد. دروس عمومی هم که در بین تمام رشته ها مشترک است. علاوه بر این ها این رشته دارای دو کارگاه ؛ دو کارآموزی و یک پروژه است.
در زیر بعضی از دروس بالا را هر چند مختصر برای آشنایی بیشتر شما شرح خواهم داد :
آبکشی در معادن : چون تمام تونل های راه ؛ مترو ؛ انتقال آب و تونل های معدنی در دل کوه و یا زیر زمین می باشد باید روش هایی اتخاذ شود که از نفوذ آب جلو گیری شود این درس به این مطالب می پردازد.
نگهداری در معادن : به مجوعه عملياتی که برای جلوگيری از ريزش کوه و سنگ در داخل تونل است می پردازد.
حفر چاه و تونل : به نحوه احداث تونل ها می پردازد.
چالزنی و آتشباری : به شناخت و مطالعه مواد منفجره و همچنين
نحوه استفاده از آن ها و زدن چال ها می پردازد.
ترابری در معادن : اين درس به مسائلی در ضمينه روش های حمل و نقل مواد معدنی و باطله و همچنين تجهيزات معدنی به صورت افقی يا قائم می پردازد.

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٢/۱/۳

مطالبی در باره مهندسی معدن

رشته مهندسی معدن یکی از پر کاربرد ترین رشته های دانشگاهی می باشد.این رشته در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش استخراج و اکتشاف می باشد.در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایشهای استخراج و اکتشاف و مکانیک سنگ و حفاری و مخازن نفت و گاز و فراورده های معدنی می باشد.مطالب زیر بیشتر در مورد رشته استخراج است.
کسانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند باید دارای ریاضی و فیزیک و تا حدودی شیمی قوی باشند. طبق تقسیم بندی های انجام شده این رشته از نظر سختی دزوس در دوران تحصیل بعد از رشته برق در رده سوم یا چهارم قرار دارد که جالب توجه است.
بر خلاف تصور بعضی ها که از معدن یک تونل تاریک در ذهن دارند اصلا این طور نیست چون فقط ۲۰٪ از معادن زیرزمینی است و ۸۰٪ رو باز است .علاوه بر معدن فارغ التحصیلان این رشته در احداث تونل های راه و مترو انتقال آب نقش اصلی را ایفا می کنند برای مثال اگر برای احداث یک تونل ۲۵ مهندس شرکت داشته باشند حدود ۲۲ نفر مهندس معدن( استخراج) میباشند ولی متاسفانه این کار که۱۰۰٪ معدنی است به عنوان کار عمرانی محسوب شده و اسمی از مهندسان معدن برده نمی شود .

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد