<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٢/٤/٢٤

لودر LHD

سلام باز هم روزی دیگر و مطلبی دیگر در مورد رشته مهندسی معدن .امروز در مورد یکی از ماشین های مورد استفاده در معادن صحبت میکنم  در مورد لودر LHD.

لودر LHD نام خود را از سه کلمه LOAD یعنی بارگیری HAUL  یعنی باربری و بالاخره DUMP یعنی باراندازی گرفته شده است . شاید بتوان به این وسیله بارکننده- بارکش یا بارکننده – باربر نیز گفت .

این لودر قادر است گذشته از بارگیری مواد را تا میزان قابل توجهی باربری و در پایان یکجا و سریع تخلیه کند.موتور محرک لودرها دیزلی یا الکتریکی و گاهی دیزلی الکتریکی است.

لودر دارای یک جام به ظرفیت چند صد لیتر تا چند متر مکعب است مثلا لودرهای بزرگ میتئاند ده تن بار را(  این مقدار به اندازه یک کامیون کوچک خیابانی است ) از نقطهای به نقطه دیگر باربری کند . مزیت بزگ لودرهای LHD در عدم وابستگی آنها به شیب است . بدین منظور که این وسائل قادراند بار را در شیبهای مختلف مثلا 15% به بال و پائین باربری کند. این امر در کوتاه کردن شبکه معدن و یا کوتاه کردن مسیر باربری حائز اهمیت است.

هر چند لودر LHD قادر است سنگهای سینه کار پیشروی تونل را بارگیری و باربری کند ولی این کار در مسیرهای طولانی محدودیت اقتصادی دارد.  

 

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٢/٤/۱٥

ماشين حفاری تونل

با سلام امروز در مورد یکی دیگر از ماشین های مورد استفاده در حفاری تونلها صحبت می کنم.
/// لازم به ذکر است که مطالب زیر از نشریه منتشر شده توسط شرکت RAMMERبرگرفته شده است ..
این ماشین با هدف اجرای عملیات گوناگون در اجرای تونل های زیرزمینی طراحی و به بازار عرضه شد.ITC قادر است با استفاده از چکش تخریب هیدرولیک RAMMER ساخت کمپانی SANDVIK/TAMROCK سنگ های مسیر خود را تخریب کند . ( EXCAVATION)
سپس به وسیله باکت و بازوی خود عملیات بارگیری مصالح تخریب شده را به کامیون و واگن های ریلی پشت سر خود بنماید . سپس پروفیل تونل را اجرا کرده و عملیات کف سازی مسیر خود را بدون نیاز به استفاده از نیروهای اضافی برای خود انجام دهد. ITC قادر هست هم بر روی ریل ( با سرعتی حدود 15 کیلومتر بر ساعت ) و هم بر روی زمین حرکت کند که این مسئله سبب تسریع جبهه های کاری مختلف می باشد. همچنین قادر است در مدت یک دقیقه خود را بر روی ریل سوار یا پیاده نماید .
ITC با مجهز بودن به دو موتور الکتریکی و دیزلی مجریان طرح را قادر می سازد تا بسته به نیاز خود از هر کدام استفاده نماید عوامل مقایسه ای متعددی سبب ارتقا روز افزون جایگاه ماشین حفار تونل ITC در بین سایر ماشین آلات حفار تونل در جهان شده است که به صورت اجمالی به موارد زیر اشاره می شود ..
1. هزینه سر مایه گذاری کمتر (حدود 25% تا 30% ) نسبت به رودهدر هم ظرفیت
2. هزینه سر مایه گذاری چند برابر کمتر نسبت به T.B.M
3. ریسک کمتر در اجرای پروژه ( قابلیت تغییر سریع در استفاده از ابزلر های حفاری در مواجه با تغییرات پیش بینی نشده از قبیل تغییر در جنس و ساختار زمین شناسی , مقاومت فشاری و غیره)
4. میزان انرژی مصرفی کمتر نسبت به رود هدر هم تراز خود
5. کاهش هزینه های استخراجی به ازای هر متر مکعب حفاری ( حدود 20% الی 35% ) نسبت به رود هدر هم ظرفیت خود
6. حضور دائمی نماینده انحصاری به صورت قرار داد سرویس و نگهداری (CONTRACT (SERVICE برای ارائه خدمات پس از فروش سریع و موثر
7. استفاده از پر سنل کمتر
ITC در سه مدل ITC 112 و ITC 312 و ITC 320 تولید می شود و قادر است تونل هائی با سطح مقطع 8 متر مکعب تا 60 متر مکعب را حفاری نماید.

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٢/٤/۸

معرفی يکی ديگه از ماشين های حفر تونل

با سلام خدمت تمام شما عزیزان امروز درباره یکی دیگر از ماشین های حفر تونل به نام رود هدر مطالبی می گم فرق این ماشین با ماشین tbm که در یادداشت های قبلی درباره آن صحبت کردیم این است که این ماشین مقطع تونل را به طور یکجا حفر نمی کند و در ضمن با این ماشین می توان مقطع های متفاوتی از جمله دایره و نعل اسبی و هلالی حفر کرد ولی با tbm فقط می توان مقطع دایره حفر کرد .
این ماشین دارای بازو است و تعداد بازو ها ممکن است یکی یا دوتا و یا بیشتر باشد بسته به نوع ماشین
فرق میکند. این بازوها به سمت بالا و پائین و چپ و راست حرکت میکند و به وسیله ابزار برش که روی آن تعبیه شده مقطع تونل را حفر می کند.
در این ماشین عملیات بارگیری مواد هم انجام میشود معمولا در زیر سر مته یک سینی تعبیه شده که مواد حفر شده به داخل سینی ریخته و توسط وسایل تعبیه شده در سینی که در ماشین های مختلف فرق می کند به سمت عقب ماشین برای تخلیه منتقل می شود.
عکس زیر یکی از انواع مختلف رودهدر را نشان میدهد..حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٢/٤/٥

سلامی دوباره....

با سلامی دوباره خدمت تمام شما بازدید کنندگان محترم وب لاگ باید بگم که خوشبختانه امتحانات دانشگاه تمام شد و من دوباره نوشتن مطالبم را شروع می کنم. امروز من قالب وب لاگم رو تغییر دادم فکر نمی کنم بد شده باشه در هر صورت خوشحال می شم اگر نظرتان را راجع به آن بگین در ضمن از این پس وب لاگ من دارای کنتور می باشد که تعداد بازدید کنندگان را نشان میدهد با کلیک روی شمارنده یک سایت باز می شود وتعداد بازدید کنندگان را با رسم نمودار نشان می دهد اگه خوب بود پیام بزارین بگین . فعلا دیگه چیزی ندارم بگم جز این که منتظر مطالب جدید من باشید.

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد