<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٤/٧/٢۱

فيروزه ايرانی گران‌بها‌ترين ماده معدنی جهان

فيروزه معدن ۲۵۰۰ ساله نيشابور گرانبهاترين و زيباترين فيروزه جهان است.
به گزارش روابط عمومي خانه معدن ايران، محمد شهسواري عضو ستاد سياستگزاري امور معدني سنگ هاي قيمتي وزارت صنايع و معادن با بيان اين مطلب افزود: سابقه استخراج و كاربرد فيروزه در ايران به هفت هزار سال پيش برمي گردد كه وجود يك مجسمه فيروزه اي از گوساله كه عمري بيش از هفت هزار سال دارد و در موزه لوور پاريس نگهداري مي شود قدمت استخراج و فرآوري اين ماده معدني با ارزش را در ايران نشان مي دهد.‏
او گفت: در دنيا بهترين و با كيفيت ترين نوع فيروزه را با نام ‏Persian Quality‏ (فيروزه ايراني) مي شناسند و ميزان مرغوبيت فيروزه هاي جهان را با فيروزه ايراني مي سنجند.‏
شهسواري خاطرنشان كرد: عدم توجه و حمايت از فيروزه ايراني سبب شده تا اين فيروزه جايگاه اصلي خود را از دست بدهد و فيروزه هاي آمريكا، مصر و شيميايي به صورت قاچاق وارد كشور شود و پس از تراش توسط فيروزه تراشان مشهد به نام فيروزه ايراني در دنيا به فروش برسد و بازار مشهد كه محلي براي عرضه فيروزه نيشابور است به محلي تبديل گردد تا فيروزه هاي ديگر كشورها را با نام فيروزه نيشابور به مشتريان عرضه كند.
او خاطرنشان كرد: وفور فيروزه هاي آمريكايي در بازار مشهد باعث شده تا مشتريان در خصوص فيروزه ايراني ترديد داشته باشند و اين سنگ قيمتي كه يكي از نمادهاي كشور است و نام ايران را در بسياري از نقاط جهان زنده كرده است به فراموشي سپرده شود.‏
شهسواري افزود: توجه به سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي كشور اشتغال فراواني را به دنبال خواهد داشت لذا عدم سرمايه گذاري مناسب در اين خصوص فرصت هاي كسب درآمد و اشتغال را از اين صنعت سلب نموده است.
او ابراز اميدواري كرد تا با جلوگيري از ورود فيروزه هاي آمريكايي و غيرايراني به كشور و همچنين تبليغات گسترده در داخل و خارج فيروزه ايران به جايگاه واقعي خود در جهان بازگردد.

هفته‌نامه معدن و توسعه ۱۶/۷/۸۴

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٤/٧/٧

گرانيتها

گرانيتها به دليل سختي زياد, شفافيت, زيبايي خيره كننده, تنوع طرحها و رنگها و تباين زيبايي رنگها اخيرا" در بازار جهاني بعنوان يك سنگ تزئيني لوكس و گران قيمت بسيار مطرح گرديده اند.

در صنعت سنگهاي نما و تزئيني, فقط آن دسته از گرانيتها كه فاقد آثار آلتراسيون بوده و پديده هاي تكتونيكي و بويژه ميكروتكتونيك را تحمل نكرده باشند, بعلاوه از نظر رنگ باب بازار باشند, مطرح هستند. گرچه برش و سايش گرانيتها بسيار مشكل و پرهزينه تر از سنگهاي آهكي است, و فقط ديسكها و سنگ سابهاي ويژه اي قادر به برش و سايش اينگونه سنگها مي باشند.

گرانيتهاي روشن و قرمز و صورتي (گرانيتهاي آلكالن Q + F.Alc.G) بدليل رنگ صورتي يا قرمز خود بسيار ارزنده هستند و در بازار جهاني جايگاه ويژه اي دارند. گرانيتهاي قرمز ناحيه خوي در آذربايجان غربي, از اين نظر منحصر به فرد هستند.

گرانيتهاي خاكستري رنگ (كرانيتهاي كالكو آلكالن Q+F.Calc-Alc.G) بر حسب درجه تيرگي و روشني و اندازه دانه ها ( كاني ها ) داراي مرغوبيت متغيري هستند.

گرانيتهاي شيركوه در يزد و الوند در همدان و ... داراي طيف وسيعي از انواع گرانيتها با رنگ ها و بافتهاي مختلف هستند.

منبع : راهنماي سنگ (شركت تبليغاتي روشان روز)

دوستدار شما

حسين

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد