<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٥/٤/٢۳

معدن زغال‌سنگ طبس

ذخيره زغالي پروده طبس به پنج فاز تقسيم گرديده که فاز 2 و 3 آن که از سال 1377 استخراج آن توسط بخش‌هاي خصوصي از جمله شرکت نگين طبس شروع شده است و قسمت اعظم نيروي کار آن از البرز مرکزي مي‌باشد در حال حاضر به روش سنتي استخراج مي‌گردد. پروده 4 و 5 هم کار اکتشافي آن به اتمام رسيده و استخراج آن در طرح‌هاي آتي قرار دارد و پروده 1 هم‌اکنون توسط ماشين‌هاي حفار بازويي ( رودهدر ) در حال آماده‌سازي مي‌باشد . طراحي‌هاي انجام شده به‌اين صورت است که استخراج بخش مرکزي پروده 1 که لايه‌هاي زغالي در عمق کمتري از سطح زمين واقع شده‌اند به روش اتاق‌و‌پايه و ديگر قسمت‌هاي آن به روش جبهه‌کار طولاني مکانيزه انجام شود .

از تجهيزاتي که قرار است از آن‌ها جهت استخراج استفاده گردد مي‌توان به ماشين استخراج پيوسته ( Continous miner ) ، شيرر ( Shearer ) و شيلد اشاره نمود .

اهداف طرح تجهيز معادن زغال‌سنگ طبس عبارت‌اند از :

  1. خودکفايي در تامين زغال‌سنگ و صنايع فولاد کشور

  2. رهايي کشور از وابستگي به واردات مواد اوليه

  3. صرفه‌جويي در مصرف ارز

  4. ايجاد اشتغال و محروميت‌زدايي

  5. توليد ساليانه 5/1 ميليون تن زغال‌سنگ خام ( 750 هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ )

لازم به ذکر است که ذخاير حوزه زغالي طبس به پروده خلاصه نمي‌شود . مناطق نايبند و مزينو نيز در حوزه زغالي طبس واقع شده‌اند که زغال‌سنگ منطقه مزينو از نوع حرارتي است و قرار است به روش روباز استخراج گردد .

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٥/٤/۸

چشم‌انداز صنعت زغال‌سنگ

حدوداً از سه دهه گذشته مجدداً زغال‌سنگ به‌دلايل قابليت بالاي توليد انرژي ، مصرف در صنعت فولاد ، کاربرد در صنايع مختلف از‌جمله رنگ‌سازي ، باطري‌سازي ، گالوانيزاسيون ، حلال‌ها ، عکاسي ، حشره‌کش‌ها ، روغن محافظ چوب ( کربوسوت ) ، صنايع پزشکي و بهداشتي و بسياري ديگر و با توجه به بالا رفتن تصاعدي بهاي جهاني نفت و کاهش ذخاير ارضي سوخت‌هاي فسيلي کشورهاي جهان ، از ديدگاه بسياري از متخصصين معدن ، انرژي و متالورژي از اهميت بسياري برخوردار است . 

با توجه به نياز کشورهاي اروپايي ازجمله ترکيه به زغال‌سنگ حرارتي و همچنين اعلام تقاضاي صنعت فولاد کشور به زغال‌سنگ کک‌شو ، دولت را ترقيب کرد که نگاهي نو به صنعت زغال‌سنگ کشور به‌نمايد و شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران هم در اين زمره که از طلايه‌داران اين صنعت مادر است ، تلاش‌هاي فراواني را انجام داده است .

پنج حوزه زغال‌سنگي ايران شامل طبس ، کرمان ، البرز شرقي ، البرز مرکزي و البرز غربي مي باشد که بيشترين ذخاير قطعي اکتشافي در طبس و سپس در حوزه کرمان مي‌باشد . ذخاير احتمالي زغال‌سنگ ايران حدود 7/1 ميليارد تن مي‌باشد . ضريب تکافوي عمليات اکتشافي برابر 5% است که نشانگر ضعف مطالعات اکتشافي مي‌باشد . پيش‌بيني مي‌شود که ذخاير زمين‌شناسي زغال‌سنگ ايران بيش از 14 ميليارد تن باشد . بيش از 55% زغال‌سنگ ايران از نوع حرارتي است . بر اساس طرح توسعه بيست ساله صنعت فولاد ايران ، توليد فولاد در ايران به 26 تا 30 ميليون تن در بيست سال آينده خواهد رسيد که 10 ميليون تن آن به روش کوره بلند توليد مي‌گردد . همچنين طرح دو نيروگاه توليد برق از زغال‌سنگ حرارتي و صادرات آن به کشور ترکيه در دست مطالعه قرار دارد.

               سيد محمد حسين رحيمائی                          احسان اسماعيل‌پور مطلق

 بخشی از مطلب چاپ شده در خبرنامه سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد