<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٦/٢/٢۱

بهره برداری نخستين معدن زغالسنگ تمام مکانيزه کشور در طبس

بهره برداری از نخستين معدن زغالسنگ فول مکانيزه در اواخر مرداد ماه سال جاری در شهرستان طبس، کشور را از ورود زغالسنگ از خارج بی نياز خواهد ساخت. تاکنون برای تجهيز اين معدن ۱۵۳ ميليون دلار و  ۱۵۷ ميليارد ريال هزينه شده است و سالانه ۵/۱  ميليون تن زغالسنگ از اين معدن استخراج خواهد شد که از آن  ۷۵۰ هزار تن کنسانتره خالص بدست خواهد آمد. ميزان ذخيره قطعی اين معدن۴۰۰ ميليون تن است که با بهره برداری کامل از اين معدن ، زمينه اشتغال  ۱۵۰۰ نفر به صورت مستقيم و هفت هزار نفر به صورت غير مستقيم فراهم خواهد شد. علاوه بر اين، مبلغ يکصد ميليون دلار نيز برای کشور صرفه جويی ارزی در پی خواهد داشت. همچنين برای حمل زغالهای استخراج شده ، راه آهن فرعی به طول ۵۰ کيلومتر با اعتباری معادل ۲۰ ميليارد تومان به اين معدن از سوی طرح تجهيز معادن طبس و راه آهن بافق- بندرعباس اجرا شده است. همچنين بزرگترين کارخاﻧﺔ زغالشوئی کشور که در مجاورت معادن زغالسنگ طبس در حال احداث است ، تا نيمه نخست امسال به بهره برداری خواهد رسيد. ظرفيت اين کارخانه ۳۰۰  تن در ساعت است و تاکنون برای ساخت آن ۹ ميليارد و پانصد ميليون تومان هزينه شده است. آب مورد نياز اين کارخانه با حفاری چاههای ايجاد شده در منطقه ﺗﺄمين وآب مصرفی کارخانه ۶۰ ليتر در ثانيه است که ميزان۶۰ درصد آن بازيافت و کمبود آن از طريق منابع آبی ﺗﺄمين می‌شود. عمليات اجرايی اين کارخانه در زمينی به مساحت۸۰  هزار متر مربع درسال ۸۰ آغاز شده و شامل نوارهای نقاله برای انتقال مواد از معدن به کارخانه، دستگاه خردکن قسمت دانه بندی، قسمت فلوتاسيون و استفاده از واسطه سنگين است. با بهره برداری از اين کارخانه زغالشويی، زغالهای شسته شده مستقيماً به وسيله راه آهن به کارخانه ذوب آهن اصفهان حمل خواهد شد .

احسان اسماعيل پورمطلق ( کارشناس استخراج معدن ،دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت)   

سيد محمدحسين رحيمائی ( کارشناس استخراج معدن، معدن سنگ آهن جلال آباد زرند کرمان)

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/٢/٢٠

تزريق گاز به چاههای نفت ، امری حياتی برای اقتصاد فردای کشور

در صورت تزريق گاز به مخازن نفتی کشور در افق چشم انداز ، حجم انرژی فسيلی ما بيش از عربستان خواهد شد و به مقام اول منطقه دست خواهيم يافت، اين در حالی است که عدم تزريق گاز، باعث افت دو ميليون بشکه نفت در روز می شود و ناگزير از واردات خواهيم بود. اگر گازی که قصد صدور آن به کشورهای مختلف وجود دارد، به مخازن نفتی کشور تزريق شود، از نابودی ۶۵ ميليارد بشکه نفت- معادل بيش از ۳۰ تريلون دلارکه به دليل کمبود تزريق،غير قابل استحصال می شود، جلوگيری خواهد شد. بر اساس گزارش های اوليه وزارت نفت که حدود دو سال پيش اعلام شد، بدون صادرات گاز حدود ۴۰  ميليون مترمکعب در روز در نيمه چشم انداز ۱۳۹۳  کمبود گاز خواهيم داشت ؛ هر چند که در وضعيت کنونی نيز با کمبود و واردات گاز مواجه هستيم و صادرات گاز به ترکيه نيز برای مدتی درسال گذشته متوقف شد. در حالی که گزارش های وزارت نفت مبتنی بر اين فرض بود که در سال ۱۳۸۵ بايد حدود ۱۱۰ ميليون متر مکعب در روز گاز تزريق شود، در عمل حدود۷۰  ميليون متر مکعب تزريق انجام شده، لذا کمبود گاز هم اکنون و بر اساس برنامه های مصوب  ﻫﻴﺄﺕ مديره شرکت نفت بسيار جدی است. بنابراين اگر تزريق گاز به مخازن نفتی صورت نگيرد، توليد نفت ما در ۱۵ سال آينده به ۲ ميليون بشکه در روز کاهش خواهد يافت  و به اين ترتيب۱۵ تا ۲۰ سال آينده با در نظر گرفتن افزايش مصرف بنزين و ساير سوختها  در کشور مجبور به واردات نفت خام نيز خواهيم شد، اما اگر تزريق گاز به مخازن  نفتی و روشهای ازدياد برداشت مخازن نفتی انجام شود، می توانيم برداشت بيش از۴ ميليون بشکه در روز را حفظ نمائيم. 

  احسان اسماعيل پورمطلق ( کارشناس استخراج معدن ،دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت)

سيد محمدحسين رحيمائی ( کارشناس استخراج معدن، معدن سنگ آهن جلال آباد زرند کرمان)

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/٢/۱

نگرشی برSWOT سنگهای ساختمانی و تزئينی ايران

در هر کشوری منابع و معادنی وجود داردکه در صورت بهره برداری بهينه ، يعنی اعمال روشهای صحيح استخراج ، کنترل ضايعات و کنترل سرعت تخليه ذخاير  می‌تواند سالها ﺗﺄمين کننده ارز و پشتيبانی کننده صنايع باشد. يعنی وفور معادن ، تنوع معادن، ارزانی نيروی کار و انرژی می تواند ما را در توليد محصولات معدنی با قيمتی پائين تر از رقبای جهانی متمايز سازد و می توانيم در اين زمينه تخصص پيدا کنيم. با توجه به تحقيقاتی که در زمينه اقتصادی معادن کشور انجام يافته، معادن سنگ تزئينی سودده ترين نوع معادن در کشور از ديدگاه خرد می باشند. 

سنگهای تزئينی، نوعی از سنگهای طبيعی هستند که در اندازه های مشخص انتخاب، برش يا تراش داده می شوند و پس از عمليات ساب و صيقل در نما سازی داخلی يا خارجی ساختمانها بکار می رود. کيفيت سنگهای تزئينی به عواملی نظير نوع سنگ ، رنگ ، نحوه استخراج ،برش ، ساب و صيقل و بالاخره دقت در انتخاب و نصب بستگی دارد.عوامل غير شيميايی و غير کانی نظيرشکستگی ها، درزها، هوازدگي ها و خلل و فرج موجود در سنگ نيز باعث افت قيمت سنگ هستند.

ايران دارای منابع بيشمار و معادن بزرگ سنگهای ساختمانی و تزئينی است که درکمتر مناطق دنيا می توان اينگونه پراکندگی معادن را نظاره گر بود.تعداد معادن فعال به بيش از ۶۰۰  معدن با بيش از ۸ ميليون تن استخراج برآورد می شود ودر اغلب استانهای کشور پراکنده می باشد، که در بين آنها لرستان، خراسان، اصفهان، کردستان، فارس، کرمان، مرکزی و يزد از جايگاه ويژه ای برخوردار می باشند. ذخيره معادن سنگی ايران۵/۱تا ۲ ميليارد تن تخمين زده می شود و صنعت سنگ در جهان بازار فروش حدود ۶۰ ميليارد دلار دارد ولی متاسفانه در کشور ما با وجود ۳۰۰ هزار تن(سنگهای تزئينی کار شده و خام) به ارزش تقريبی ۱۰۰ ميليون دلارتنها درصد ناچيزی از صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است و با توجه به اينکه پس از ايتاليا و چين ، ايران سومين توليد کنندﺓ سنگهای تزئينی در جهان است، اما هنوز صنعت سنگ ايران از بستر سنتی خود خارج نشده و لازمه اين کار تجديد نظر اساسی در روشهای استخراج تا صادرات محصولات فرآوری شده می‌باشد که اين توجه بيش از پيش دولت در زمينه سرمايه گذاری های زيربنايی را می طلبد. مشکلات توليد و فرآوری اجماﻻﹰ به شرح زير می باشد:

۱- فقدان شناسايی کامل نسبت به ذخاير

۲- وجود بهره برداران غير متخصص

۳- ضعف نيروی متخصص در معادن

۴- عدم رعايت استاندارد بين المللی

۵ - وجود ضعف در جذب سرمايه های خارجی در رشته معدن

۶‐ وجود بهره برداران غير متخصص

در حال حاضر ، مهمترين بحث مطرح در مورد صنايع فرآوری و تکميل سنگهای تزئينی و نما در ايران بحث بازاريابی و صادرات آن است که با تبليغات در نشريات تخصصی سنگ و ساختمان جهان، تهيه کاتالوگ و بروشور، شرکت در نمايشگاه های بين المللی و احداث سايتهای اينترنتی می توان تا حد زيادی بر اين چالشها چيره گرديد. از جانب ديگر با توجه به اينکه رقبای ارزان فروشی مانند چين و رقبای با کيفيتی مانند ايتاليا و اسپانيا فرا روی ما قرار دارند، همچنين کالاهای جانشين مانند کاشی، شيشه، و نماهای سيمانی و آلومينيومی،لازم می آ يد که مزيت های رقابتی خاص و جديدی را ايجاد يا تقويت نمائيم؛ يعنی با افزايش کيفيت، بهبود بسته بندی، تبليغات وسيع، سعی در جلب رضايت مشتری و... قدری از شدت خطرات و تهديدات رقبای خارجی و کالا های جانشين بکاهيم تا بتوانيم از بعضی فرصتها مانند تکنولوژی جديد يا رونق فعاليتهای ساختمانی استفاده کنيم .             

احسان اسماعيل پورمطلق – سيد محمد حسين رحيمائی  

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد