<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٦/٤/۱٩

عميق ترين چاه نفت جهان در ساخالين حفر شد

 

عميق ترين چاه نفت جهان را شعبه روسی شرکت اکسون موبيل در جزيره ساخالين روسيه نزديک سيبری حفرکرد. به گزارش يونايتد پرس اينترنشنال، اکسون موبيل اعلام کرد: اين چاه با 37 هزار و 16 فوت عمق بخشی از پروژه شرکت «اکسون نفتگس» در ساخالين يک است که نخستين چاه آن در سال 2003 حفر شد.انتظار می رود پروژه ساخالين ـ۱ بيش از 50 ميليارد دلار درآمد مستقيم برای دولت روسيه، پيشرفت چشمگير در زير ساخت ها، انتقال فناوری و عرضه گاز طبيعی برای مردم در خاباروسک کرای در شرق دور روسيه را نيز، به همراه داشته باشد. شرکت اکسون نفتگس با 30 درصد سهم، اپراتور اين پروژه است که شامل شرکت ژاپنی ساخالين اويل اند گس با 30 درصد سهم، شرکت وابسته به روسنفت، شرکت دولتی نفت روسيه، آران آسترا با 5/8 درصد سهم، ساخالين مورنفتگس شلف با 5/11 درصد سهم و شرکت دولتی نفت هند، اوان جی سی ويدش نيز، با 20 درصد سهم است.  

احسان اسماعيل پور مطلق - سيد محمد حسين رحيمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/٤/۱٩

ذخايرشناسايی شدۀ معدنی کشور افزايش يافت

مدير عامل شرکت تهيه و توليد مواد معدنی گفت: آخرين محاسبات انجام شده حاکی از وجود ۵۰  ميليارد تن ذخاير انواع مواد معدنی در کشور است.اردشير سعدمحمدی تصريح کرد:  ۶۷ نوع ماده معدنی تاکنون در کشور شناخته شده است که حجم اين ذخاير به بيش از ۵۰  ميليارد تن می رسد. وی در خصوص واگذاری معادن کشور به شرکت های خارجی در قالب قراردادهای بيع متقابل نيز توضيح داد: بهره برداری هيچ يک از معادن کشور تاکنون در قالب قراردادهای بيع متقابل واگذار نشده است. معاون وزير صنايع و معادن نيز از برناﻣﺔ افزايش توليد سيمان از۳۵ ميليون تن به ۴۲ ميليون تن در سال خبر داد. وی اظهار داشت بودجه اکتشافات سازمان زمين شناسی کمتر از يک بيستم بودجه ای است که برای اکتشافات نفت در نظر گرفته شده است. وزير صنايع و معادن هم در ديدار از مجتمع مس سرچشمه تصريح کرد: صنعت مس ، صنعت بسيار استراتژيکی است و به همين دليل ، بايد برنامه بسيار حساب شده ميان مدت و دراز مدت برای توسعه اين صنعت تدوين شود و در راستای برنامه چهارم توسعه ، اميدواريم توليد مس تا حدود ۵۰۰  هزار تن افزايش يابد. وی افزود ۸  طرح اصلی توسعه صنايع مس ايران نهايی شده و بايد با استفاده از توان مالی و اعتباری و فنی و مهندسی بخش خصوصی اين طرح ها با سرعت به مرحله اجرا برسد. در حال حاضر از مجموع ذخاير معادن مس سرچشمه ، ميدوک و سونگون امکان برداشت ۸  ميليون تن فلز قطعی مس وجود دارد و برنامه ريزی ها برای افزايش اين مقدار تا سطح۱۴  ميليون تن فلز قطعی قابل برداشت است. کمربند مس خيز ايران در مسير خود ۰۰ ۸  نقطه با توانايی مس دارد که هم کنون درطرح پوشش اکتشافی قرار گرفته است و شامل مناطق سرچشمه ، ميدوک و سونگون ، علی آباد يزد ، سيستان و بلوچستان و احتماﻻًچند منطقه در زنجان خواهدبود.ايران در حال حاضر با توليد ۲۰۰ هزار تن مس کاتد در رتبه بيستم توليد کنندگان مس جهان قرار دارد وبا اجرای طرحهای توسعه ، ظرفيت توليد مس کاتد در کشور به ۴۴۰  هزار تن خواهد رسيد.

 سيد محمدحسين رحيمائی ، احسان اسماعيل پورمطلق  

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/٤/۱۳

وزير نفت: ۵۹ هزار بشکه نفت از چاههای پارس جنوبی توليد می شود

حفاری چاههای نفت در پاس جنوبی به پايان رسيده است و اين چاهها برای توليد ۳۵ هزار بشکه در فاز اول برنامه ريزی شده است. وزيری هامانه ، وزير نفت ، با بيان اين مطلب خاطر نشان کرد: به هنگام بهره برداری از چاههای نفت در پارس جنوبی ۳۵ هزار بشکه برای فاز اول و ۲۴ هزار بشکه برای فاز دوم برنامه ريزی می شود. وی افزود شرکت شل در فازهای ۱۳ و۱۴ پارس جنوبی اکنون قرارداد دارد و مناقصه هايی برای بخش بالا دستی باآنها در حال برگزاری است. وی همچنين در خصوص زمان بهره برداری از فازهای شش تا هشت پارس جنوبی گفت: تا دو هفته آينده فاز شش در مدار قرار می گيرد؛ ضمن اينکه فاز ۹ ميدان گازی پارس جنوبی نيز در زمستان امسال به بهره برداری می رسد. خطوط لوله انتقال گاز فازهای شش تا هشت پارس جنوبی به آغاجاری خوزستان ۷۶ درصد پيشرفت داشته و همزمان با بهره برداری از پالايشگاهها آمادة انتقال گاز خواهد بود. لازم به ذکر است که از ايران روزانه ۵۰۰ ميليون فوت مکعب گاز به امارات صادر می شود. خبر ديگر اينکه ايران و عمان برای توسعه ميدان مشترک هنگام به توافق رسيدند.

احسان اسماعيل پور مطلق  ، سيد محمد حسين رحيمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/٤/۱۳

کارخانه جديد استحصال طلا و نقره سراب امسال به بهره برداری می رسد

بهره برداری از کارخانه استحصال طلا و نقره در سراب، سالانه بيش از۶۰ميليون دلار ارز آوری برای کشور به همراه خواهد داشت. غلامرضا نقی پور –  مجری طرح استحصال طلای سراب – با بيان اينکه طرح مذکور قابليت استفاده جهت استحصال طلا از ذخاير اکسيده و سولفوره را دارد، گفت: مجوز لازم برای ساخت کارخانه به منظور اجرای اين طرح در سال ۸۱  صادر و مدت زمان لازم برای احداث آن ۲۴ ماه پيش بينی شد. وی ظرفيت اسمی اين کارخانه را ۴۲ تن شمش طلا و نقره عنوان کرد و گفت: اين ميزان بر اساس عيار کنسانتره قابل افزايش است و علاوه بر اين در روش فوق امکان استحصال عناصر فلزی ديگر نيز وجود دارد. وی با بيان اينکه روشهای قديمی استحصال طلا مورد استفاده در کشور دارای آلودگی زيست محيطی و مصرف بالای سوخت های فسيلی است، تصريح کرد: کارخانه مذکور در سراب از مدرن ترين روش های موجود در دنيا برخوردار است و با اجرای آن امکان استحصال عناصر فلزی از پسماندهای حاصل از کارخانه های مختلف موجود در کشور از جمله مس سرچشمه، ذوب روی بافق، سرب و روی زنجان و طلای آق دره فراهم خواهد شد. نقی پور ادامه داد: طی۲۸سال اخير حجم زيادی از پسماندهای حاصل از کارخانه های فرآوری، انباشته شده و به دليل نبود يک روش مناسب عناصر فلزی موجود در اين پسماندها  استحصال نشده است. به گفته وی راندمان روش جديد استحصال طلا ۹۹ درصد و هزينه تمام شده برای توليد طلا در اين روش يک پنجم روش های سنتی است. وی با بيان اينکه هم اکنون کشورهای آلمان، استراليا، فنلاند، کانادا، آمريکا، پرو و آفريقای جنوبی به روش جديد استحصال طلا دسترسی دارند، گفت: بخشی از ماشين آلات کارخانه استحصال طلای سراب  در حال طراحی، ساخت و نصب بوده و اين طرح از پيشرفت ۸۰  درصدی برخوردار است و در صورت حل موانع ﺗﺄمين اعتبار مورد نياز، کارخانه استحصال طلای سراب تا پايان سال جاری به بهره برداری خواهد رسيد.

سيد محمد حسين رحيمائی ،  احسان اسماعيل پور مطلق

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/٤/۱۳

توسعه ميدان نفتی پرنج در سال جاری آغاز می شود

مدير امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خيز جنوب از آغاز توسعه ميدان نفتی پرنج در سال جاری خبر داد. شکرا... زاده بهبهانی با بيان اين مطلب افزود: محاسبات اوليه با اطلاعات فعلی نشان می دهد اين ميدان دارای يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون بشکه نفت درجا و۴۳۱ ميليون بشکه نفت قابل برداشت است. وی افزود: وجود نفت در اين ميدان با حفاری يک حلقه چاه اکتشافی توسط مديريت امور اکتشاف شرکت ملی نفت ايران که در فروردين ماه گذشته در عمق۳هزار و پنجاه متری تکميل شد، قطعی گرديد؛ ظرفيت توليد اوليه اين حلقه چاه ۳هزار و۱۰  بشکه در روز است که قابليت افزايش نيز دارد. وی خاطر نشان کرد با توجه به اينکه اين ميدان در نزديکی ميدان نفتی کرنج قرار دارد و ﺗﺄسيسات بهره برداری اين ميدان ظرفيت مازاد فرآورش۴۰ هزار بشکه در روز را دارد، برای توسعه ميدان پرنج نياز به هزينه های سنگين برای احداث ﺗﺄسيسات فرآورشی جديد نيست. ميدان نفتی پرنج با توجه به نزديک بودن به ﺗﺄسيسات موجود و داشتن عمق و لايه نفتی مناسب، با هزينه کمی قابل توسعه خواهد بود و می تواند نقش قابل توجهی در افزايش ظرفيت توليد مناطق نفت خيز جنوب ايفا کند.

احسان اسماعيل پور مطلق- سيد محمد حسين رحيمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد