<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٦/۸/٢٦

نگرشی بر ذخاير نفت و گاز دريای خزر

 درياچه مازندران يا خزر، بزرگترين درياچه جهان با وسعت418 هزار کيلومتر مربع، بيش از 1100 کيلومتر طول، 200 تا 400 کيلومتر عرض و حدود 5 هزار و 580 کيلومتر طول ساحلی دارد و عمق آن از شمال به جنوب افزايش می يابد؛ بطوري که عمق آن در ناحيه شمالی به طور متوسط کمتر از 10 متر، در بخش ميانی بين 180 تا 788 متر ودر بخش جنوبی که آبهای ساحلی ايران را تشکيل می دهد به 960 تا 1000 متر می رسد. سطح آب درياچه 5/28 متر پايين تر از سطح درياهای آزاد است. ايران هم با توجه به عمق بالای آب اين منطقه (حدود1025متر)، خطر پذيری بالای عمليات اکتشاف نفت، سرمايه گذاری بالا در آبهای عميق، عدم وجود رژيم حقوقی مشخص ميان ايران و کشورهای آذربايجان و ترکمنستان,  و تکنولوژی خاص عمليات حفاری عميق همانند دکل حفاری، کشتی های لرزه نگاری و يدک کش که معدود کشورهايی در جهان در اختيار دارند، ارتباط نداشتن دريای خزر با آبهای آزاد بين المللی و مشکل بودن انتقال تجهيزات سنگين تاکنون موفق به استخراج اين ذخاير خدادادی نشده که البته با ساخت دومين سکوی حفاری (سکوی نيمه شناور ايران البرز) که برای اعماق زيادتر آب بعد ازسکوی بالا رونده(جک آپ) ايران- خزر برای اولين بار اين مدل سکو به همت متخصصان داخلی ( شرکت صدرا) ساخته گرديد و در زمستان سال جاری کار حفاری آن در سواحل ايران توسط شرکت حفاری شمال شروع خواهدشد. لازم به ذکر است که علاوه بر طرحهای بالا، عمليات لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی،ساخت شناورهای پشتيبانی سکوها به انضمام توسعه بندر و پايانه نفتی نکا برنامه ريزی و اجرا شدند.  مجموع ذخاير نفت خام حوزه دريای خزر بين 17 تا 44 ميليارد بشکه تخمين زده شده است که در پايين ترين سطح قابل مقايسه با قطر و در بالاترين سطح قابل مقايسه با ايالات متحده آمريکا است. مجموع توليد نفت خام حوزه دريای خزر در سال2005 ميلادی به روزی حدود 1/2 ميليون بشکه رسيد که قابل مقايسه با توليد روزانه برزيل است ولی در صورت تحقق طرح ها و سرمايه گذاری های مورد نظر تا سال 2010 پيش بينی می شود ميزان توليد نفت خام منطقه مذکور 1/3 ميليون بشکه در روز برسد. برخی از کارشناسان بين المللی معتقدند که دريای خزر(بدون در نظر گرفتن ايران و روسيه) ذخاير کافی نفت خام برای عرضه به بازارهای مصرف در سطح توليد فعلی را طی 40 تا 50 سال آينده دارد. هم اکنون قزاقستان با 65 درصد و جمهوری آذربايجان با 20 درصد، بيشترين سهم توليد نفت خام اين منطقه را در اختيار دارند. ذخاير احتمالی ايران در بلوکهای اکتشافی 15 ميليارد بشکه و ذخاير احتمالی گاز ايران در اين منطقه 11 ميليارد فوت مکعب است. برخی از پيش بينی ها  نيز حاکی از وجود بيش از 32 ميليارد بشکه نفت درجا در حوزه ايرانی خزر حکايت دارد.اين نکته حائز اهميت است به دليل افزايش تقاضا برای مصرف انرژی در آسيا – هند، چين، پاکستان، مالزی، ژاپن، کره جنوبی و ساير کشورهای آسيايی توجه خاصی به آسيای مرکزی و حوزه خزر دارند. با توجه به موقعيت سياسی و استراتژيک ايران در منطقه، انجام سرمايه گذاری مشترک با ديگر همسايگان يا شرکت های خارجی(مثل کاري که ازبکستان و ترکمنستان انجام دادند) در توليد و استخراج نفت و گاز و همچنين حضور در زمينه های مبادله به صورت سواپ (خريد در شمال و فروش در جنوب) و نيز سرمايه گذاری مشترک در احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز با حفظ محيط زيست و اکوسيستم به عنوان منبع در آمد کشور خواهد بود.

    احسان اسماعيل پور مطلق ، کارشناس معدن، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت   

  سيد محمد حسين رحيمائی ، کارشناس استخراج معدن ، معدن سنگ آهن جلال آباد         

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/۸/٢٥

توليد سنگ آهن کشور 11 درصد افزايش يافت

ميزان توليد سنگ آهن در 7 ماه منتهی به پايان مهرماه امسال در واحدهای تحت پوشش شرکت تهيه و توليد مواد معدنی ايران در مجموع به 11 ميليون و 684 هزار و 773 تن رسيد که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزايش داشت. به گزارش هفته نامه معدن و توسعه ، ميزان استخراج نيز در همين مدت به 18 ميليون و 392 هزار و 716 تن رسيدکه نسبت به مدت مشابه سال قبل ا ز رشد 8 درصدی برخوردار شد. ميزان توليد سنگ آهن در شرکت سنگ آهن مرکزی در مدت ياد شده برابر با 2 ميليون و 939 هزار و 691 تن و ميزان استخراج نيز برابر با 4 ميليون و 878 هزار و 704 تن بود که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل به ترتيب 18 و 28 درصد افزايش نشان می دهد. 

سيد محمد حسين رحيمائی        احسان اسماعيل پور مطلق  

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/۸/٢٤

دلايل افزايش قيمت نفت به 100 دلار

مدير امور اوپک وزارت نفت، کاهش ارزش دلار، بحران در مرز ترکيه و عراق، مشکلات سياسی پس از اشغال عراق ، سخن غربی ها از جنگ جهانی سوم و سرمايه گذاری اندک در صنايع بالادستی نفت را مهمترين عوامل افزايش قيمت نفت عنوان کرد. جواد يارجانی در گفت وگو با فارس درباره دلايل افزايش قيمت جهانی نفت گفت:بايد ديد تغييراتی که در زمينه عرضه و تقاضا يا سطح ذخاير نفت رخ داده و با افزايش تقاضا و کاهش شديد و غير معمول ذخاير نفتی صورت گرفته باعث افزايش شديد قيمت شده يا اين امر به دلايل اساسی است.وی عمده ترين عامل اين افزايش را کاهش ارزش دلار دانست؛ هنگاميکه ارزش دلار کاهش پيدا می کند مقدار زيادی پول در بازار ارز وارد بازارهای کالايی که در بورس معامله می شوند، می گردد.وی افزود در بخش بالادستی نيز تحريم های گذشته و بحران های منطقه خاورميانه از ظرفيت سازی جلوگيری کرده که بايد عوامل بحران آفرينی را بررسی کرد.وی درباره برندگان بازی جهانی افزايش قيمت جهانی افزايش نفت اظهار داشت:کشورهای صنعتی ثروتمند معمولاً از افزايش قيمت سود می برند؛ زيرا کالاهای صادراتی خود را با قيمت های بالا صادر می کنند و در نتيجه هزينه های توليد و شبکه های اضافی نفت افزايش می يابد و قيمت تمام کالاها و خدمات وارداتی که مصرفی است بالا می رود و گاهی که قيمت ها  کاهش می يابد ، قيمت آن کالاهای اساسی پايين نمي آيد.  

احسان اسماعيل پور مطلق ، کارشناس معدن، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت  

سيد محمد حسين رحيمائی ، کارشناس  معدن ، معدن سنگ آهن جلال آباد زرند کرمان

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/۸/٢٤

شورای عالی معادن تشکيل می شود

با ايجاد شورای عالی معادن، ابهامات قانون معادن مصوب سال 77 بر طرف می شود. محمدرضا بهرامن- نايب رئيس خانه معدن ايران- با بيان اين مطلب افزود: اصلاحيه قانون معادن مصوب سال77 در دست تدوين است که يکی از رئوس آن تشکيل شورای عالی معادن با حضور نمايندگانی از قوه قضائيه، منابع طبيعی، محيط زيست و تشکل های بخش خصوصی است. به گفته وی اين شورا اختيارات کامل وزير صنايع ومعادن را داشته و می تواند در تمام موارد مورد اختلاف، نظر قطعی و نهايی را صادر کند. بهرامن تصريح کرد: در اصلاحيه در دست تدوين، ابهاماتی که در زمينه سرمايه گذاری بخش خصوصی در معادن وجود دارد، برطرف و روند اجرای اصل 44 قانون اساسی در اين بخش تسريع می شود.  

  احسان اسماعيل پور مطلق ، سيد محمد حسين رحيمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٦/۸/٢٤

بهره برداری از طرح توسعه دارخوين در سال آينده

برنامه ريزی ها حاکی است در هفته دولت سال آينده کل تأسيسات ميدان نفتی دارخوين به بهره برداری می رسد. به گزارش مهر ، کريمی مدير عامل شرکت نفت اروندان در حاشيه بازديد از تأسيسات نفتی ميدان نفتی دارخوين گفت: اين ميدان با مشارکت شرکت انی ايتاليا توسعه يافته است. مديرعامل شرکت نفت اروندان افزود: پيش بينی می شود توليد از اين ميدان از 15 تا 20 دی ماه به 20 هزار بشکه در روز افزايش يابد.  

احسان اسماعيل پور مطلق ، سيد محمد حسين رحيمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد