<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸٧/۱/۱٧

معادن زغال سنگ کشور اقتصادی شدند

مشکلاتی که اخیراً در عرضه های زغال سنگ به وجود آمده است و بازارهای جهانی آن را با کمبود مواجه کرده است باعث شده تا مریل لینچ پیش بینی کند قیمت این ماده معدنی تا 200 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. اختلالاتی که اخیراً در عرضه زغال سنگ از سوی کشورهای استرالیا، چین و آفریقای جنوبی بوجود آمد و بازار جهانی آن را با کسری مواجه کرد، صورت گرفته است. شرایط بد جوی در استرالیا به عنوان بزرگترین صادرکننده زغال سنگ کک در جهان (مانند سیل اخیر در استان کویینزلند و پاک شدن 15 میلیون تن زغال سنگ کک از بازار)، کولاک و برف گسترده و ویرانگر در سراسر چین و کسری انرژی در آفریقای جنوبی از دلایل عمده این کسری هستند.  پیش بینی می شود قیمت زغال سنگ کک در قراردادهای امسال به رکورد بالای 300 دلار در هر تن برسد که سه برابر از 98 دلاری که سال گذشته به عنوان قیمت هر تن زغال سنگ تعیین شد، بیشتر است. همچنین طی مصاحبه ای که  هفته نامه معدن و توسعه در آخرین شماره اش(شماره 248) با جناب دکتر اردشیر سعد محمدی - مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی – انجام داد، ایشان به اقتصادی شدن معادن زغال سنگ کشور و همچنین به پروژه زغال سنگ همکار وزمان افتتاح پروده طبس اشاره نمود. وی در ادامه به افتتاح فاز اول کارخانه کک سازی زرند به ظرفیت 400 هزار تن در سال جاری خبر داد. وی افزود: طرح زغال سنگ همکار که 350 هزارتن  زغال خام (170 هزارتن کنسانتره) به ظرفیت زغال کشور اضافه خواهد کرد در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید و معادن مکانیزه زغال سنگ پروده شرقی طبس نیز آماده افتتاح است؛ نگاهمان را در معادن زیرزمینی مثل زغال سنگ از نگاه سنتی به نگاه تکنولوژیکی تغییر داده ایم، به عنوان نمونه معدن زغال سنگ طبس بر اساس آخرین تکنولوژی روز تجهیز شده است.   

                                                             

سید محمد حسین رحیمائی- احسان اسماعیل پور مطلق           

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٧/۱/۱٧

توسعه صنعت آلومینیوم، امری ضروری برای کشور

آلومینیوم ، رقیب بزرگ فولاد در قرن 21- سرمایه گذاری عظیم امارات متحده در صنعت آلومینیوم(بیش  از 46 میلیارد درهم) در سال 2007 – آلومینیوم  فلزی سبک ، با استحکام بالا ، مقاومت فوق العاده در مقابل خوردگی ، هدایت الکتریکی بالا ، هدایت حرارتی خوب ، عدم ایجاد مسمومیت ، خاصیت رفلکسی نور خوب ، ظاهر جذاب ، ماهیت غیر مغناطیسی و... – اینها تیترهای مجلات معتبر ، سایتها و رسانه های خبری جهان است که اهمیت طلای سفید را بیش از همیشه بیان می کند. صنعت آلومینیوم از جمله صنایع استراتژیک و بسیار مهم هر کشور  به حساب می آید و به همین علت توسعه آن به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه صنایع معدنی و درنهایت توسعه پایدار کشور، مدنظر مسئولان و برنامه ریزان قرار گرفته است. دکتر محمد حسین بصیری معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن، مسئولیت تدوین استراتژی صنعت آلومینیوم کشور را در وزارتخانه مذکور بر عهده دارد. وی معتقد است ایران به علت دسترسی به منابع انرژی ، نیروی کار به نسبت ارزان و داشتن تجربه لازم دارای مزیت نسبی در این صنعت است؛ آلومینیوم پس از فولاد، بیشترین تولید و مصرف را در جهان دارد و میزان آن به تنهایی از مجموع فلزات غیرآهنی دیگر بیشتر است و با توجه به مصرف روزافزون و نیاز رو به رشد آلومینیوم، زمینه مناسبی جهت سرمایه گذاری در توسعه صنعت آلومینیوم فراهم شده است. از نظر ارزش افزوده همین کافی است که بدانیم ارزش افزوده آلومینیوم، 5 برابر فولاد است. مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه آلومینیوم به طور عمده شامل آلومینا، کربن(آند)، کریولیت و فلوراید آلومینیوم است که کاربرد آنها سابقه یکصد ساله داشته و احتمالاً تا 50 سال آینده هم تغییر نمی کند. کاهش قیمت تمام شده در سالهای اخیر از سیاستهای کشورهای  بزرگ تولید کننده این صنعت در جهان است. بنابراین کاهش هزینه های تولید با بهینه سازی مصرف مواد و انرژی برای رقابت پذیری این صنعت ضروری است. احداث کارخانه تولید آلومینا با بوکسیت وارداتی ازگینه در سواحل جنوبی و نیز در خود کشور گینه، اجرای به موقع پروژه های توسعه، احداث کارخانه های تولید آلومینیوم در سواحل جنوبی کشور ( از جمله منطقه ویژه صنایع و معادن- بندرعباس) با مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی، افزایش تولید سرانه و توسعه صنعت آلومینیوم را به ارمغان خواهد آورد. در مجموع با تدوین استراتژی توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از جمله صنعت با اهمیت آلومینیوم، می توانیم قدم های موثری را در جهت توسعه صنعتی و اقتصادی کشور برداشته و به قدرت اقتصادی برتر در منطقه مطابق با سند چشم انداز دست یابیم.                                                      
احسان اسماعیل پور مطلق- سیدمحمد حسین رحیمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٧/۱/۱٧

اتمام حفاری چاههای فاز 9و10 پارس جنوبی در سال جاری

مدیر پروژه حفاری های فازهای 9 و10 پارس جنوبی شرکت ملی حفاری ایران گفت: پیش بینی می شود عملیات حفاری 22 حلقه چاه گازی فازهای 9و10 پارس جنوبی در اوایل نیمه دوم امسال به اتمام برسد. به گزارش ایسنا غلامرضا منزویان توضیح داد: با اتمام این پروژه و بهره برداری از چاههای آن، مردم در سالهای آینده با مشکل کمبود گاز مواجه نخواهند شد. منزویان تصریح کرد: در حال حاضر عملیات حفاری چاههای گازی فازهای 9و 10 پارس جنوبی(تا اسفند86) حدود 28 درصد پیشرفت داشته که این میزان نسبت به فعالیت شرکتهای خارجی در این منطقه رشد قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.   
 احسان اسماعیل پورمطلق – سید محمد حسین رحیمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٧/۱/۱٧

ذخیره قطعی سنگ آهن سنگان به 700 میلیون تن رسید

وجود معادن سنگ آهن سنگان در شرقی ترین نقطه کشور، باعث شده تا بزرگترین پروژه ملی شرق کشور در شهرستان خواف کلید بخورد. سنگان قطب جدید تولید سنگ آهن در کشور است که در آینده ای نه چندان دور علاوه بر تأمین مواد اولیه مورد نیاز شرکت فولاد خراسان تأمین کننده کارخانه فولاد خواف نیز خواهد.  گفتگوی انجام شده هفته نامه معدن و توسعه با مهندس روانبخش امیری مجری طرح تجهیز و اکتشاف معادن سنگ آهن سنگان خراسان که از اساتید خوب دوره کارشناسی ما بود، در این بخش به طور خلاصه آورده شده است. وی در ابتدا به فازهای در حال اجرای سنگان اشاره کرد و   تنظیم شده است.Bو A  افزود: همانطور که می دانید قرارداد طرح اکتشاف و تجهیز معادن سنگ آهن سنگان در دو بخش که ال .سی آن دو سالی است گشایش یافته بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم به طوری که شرکتA  در بخش پیمانکار طرح (دانیلی) هم اکنون مشغول ساخت تجهیزات خط فرآوری و کنسانتره سنگ آهن در کارخانه های مختلف اروپاست. بر همین اساس بخش عمده ای از تجهیزات مورد تست و بازرسی قرارگرفته که به زودی وارد سایت سنگان خواهد شد.شرکت بیمه ساچه ایتالیا باید پوشش بیمه ای فایناس طرح را انجام دهد. به منظور شناسایی ذخایر جدید سنگ آهن حجم وسیعی از مطالعات اکتشافی و عملیات حفاری و مغزه گیری در سال جاری برنامه ریزی شده که تاکنون پیشرفت نسبتاً خوبی داشته است، تا جایی که با توجه به تخصیص و جذب اعتبار کافی از طریق ایمیدرو عملیات اکتشاف در حجمی معادل 3 برابر سال گذشته به انجام رسیده است.تا کنون در حدود 700 میلیون تن سنگ آهن به صورت ذخیره قطعی در معادن سنگان مورد شناسایی واقع شده که عمدتاً مگنتیت می باشد ولی هماتیت نیز داریم. عیار متوسط در حدود 50 درصد است.تا کنون اقدامات لازم برای آماده سازی و باطله برداری از معدن توسط طرح انجام شده که پس از طی مراحل قانونی و انتخاب پیمانکار واجد شرایط این پروژه نیز آغاز شده است. میزان سرمایه گذاری ارزی و ریالی طرح بالغ بر 460 میلیارد تومان است که تاکنون در بخش زیربناها حدود 97 میلیارد تومان هزینه شده است. جناب مهندس امیری علاوه بر اینکه مجری طرح می باشند، مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد اولیه فولاد خراسان نیز به شمار می آیند که درباره تولید از وی سئوال گردید که در ادامه اشاره نمود: با احداث دو خط خردایش و دانه بندی جدید ظرفیت تولید در این شرکت به 5/1 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده افزایش یافته است. البته دو خط تولید در دی ماه 86 راه اندازی شده که هم اکنون در حال تولید است. لازم به ذکر است که محصول تولیدی سنگ شکن های فوق الذکر به دو سایز صفر تا 10 میلی متر و 10 تا 30 میلی متر  و سه گروه کیفی پر عیار(61 تا 63 درصد)، متوسط عیار(57 تا 59 درصد) و کم عیار(45 تا 55 درصد)تقسیم می شود.       

سیدمحمد حسین رحیمائی ، احسان اسماعیل پورمطلق     

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٧/۱/۱٧

قرارداد ساخت سه دستگاه دکل حفاری امضاء شد

قرارداد ساخت 3 دستگاه دکل حفاری خشکی بین شرکت ملی حفاری ایران و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، امضا شد. این قرارداد را حیدر بهمنی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران و مسعود سلطانپور ، مدیر عامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران در تهران امضا کردند. ارزش این قرارداد 27 میلیون یورو است و در مدت 18 ماه اجرا می شود. مهندس بهمنی در مراسم امضای این قرارداد گفت: با توجه به افزایش تولید نفت و گاز در کشور پیش بینی می کنیم که تا کمتر از 10 سال آینده تعداد 100 دستگاه حفاری نیاز داشته باشیم که امیدوارم با کمک شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی و بخش خصوصی در کشور تولید کنیم.  وی با بیان اینکه نیز کشور در 20 سال آینده 200 دستگاه حفاری پیش بینی شده است، افزود: در زمان حاضر در مجموع 54 دستگاه حفاری در بخش های خشکی و دریا فعال هستند. به گفته این مقام مسئول، شرکت ملی حفاری ایران هم اکنون ساخت چهار دستگاه حفاری دریایی را در برنامه دارد.                                                                                                  
 احسان اسماعیل پور مطلق، سید محمدحسین رحیمائی

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٧/۱/۱٧

اعتبار 20 میلیارد تومانی آزاد راه تهران- شمال

بر اساس لایحه بودجه سال 87 ، بیست میلیارد تومان اعتبار برای آزاد راه تهران- شمال پیشنهاد شده است. به گزارش فارس، شرکت آزاد راه تهران – شمال وابسته به بنیاد مستضعفان موظف است همین بودجه را به عنوان آورده نقدی به پروژه مذکور اختصاص دهد. بر این اساس آزاد راه در سال جاری 40 میلیارد تومان اعتبار دریافت خواهد کرد. عملکرد این پروژه درسال 84، هفت میلیارد و پانصد میلیون تومان، پرداختی در سال85 ،12 میلیارد و 705 میلیون تومان، مصوب در سال 86، 20 میلیارد تومان و برآورد برای سال 88 ،  30 میلیارد تومان است. وزیر راه و ترابری و مسئولان این وزارتخانه تأکید کرده اند که پروژه فوق به یک هزار میلیارد تومان بودجه احتیاج دارد.

سیدمحمد حسین رحیمائی - احسان اسماعیل پور مطلق         

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٧/۱/۱٧

استخراج 3 میلیون تن مواد معدنی از معادن استان همدان

 رئیس سازمان صنایع و معادن استان همدان گفت: از ذخیره 14 میلیون و 63 هزار تن مواد معدنی استان ، تا پایان سال 86 بالغ بر 3 میلیون تن استخراج می شود. سامری با بیان اینکه 181 معدن فعال با سرمایه بیش از 157 میلیارد ریال در استان همدان فعال است، افزود: در حال حاضر این تعداد معدن زمینه اشتغال بیش از یک هزار و 646 نفر را فراهم کرده است. وی گفت: در استان همدان بیشترین معدن مربوط به معدن لاشه آهکی به تعداد 29فقره با سرمایه 21 میلیارد ریال و اشتغال 232 نفر و معدن سیلیس به تعداد 27 فقره با اشتغال 154 نفر و سرمایه بالای 3 میلیارد ریال است. سامری تصریح کرد: معدن میکا، پوزولان، پگماتیت ، بنتونیت کمترین تعداد را در سطح دارند. به گفته وی از 181 معدن فعال استان، بیشترین معدن در همدان به تعداد 60 فقره و اشتغال 463 نفر و اسدآباد با 8 فقره معدن و اشتغال 65 نفر کمترین معدن را دارند. وی تصریح کرد: از معادن این استان مواد معدنی از قبیل لاشه آهکی ساختمانی، گچ، آهن، سیلیس، گرانیت، مرمریت، آندالوزیت، فلدسپات و دولومیت استخراج و به عنوان مواد اولیه در صنایع شیشه، بتون، کاشی، صنایع الکترونیک و مواد شوز به کار می رود.
سید محمد حسین رحیمائی، احسان اسماعیل‌پور مطلق

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸٧/۱/۱٧

اوپک گازی تابستان امسال تأسیس می شود

هدف از تشکیل سازمان کشورهای صادر کننده گاز که به رهبری ایران و روسیه در حال شکل گیری است ، متناسب کردن قیمت گاز و بررسی شرایط بازار است. 42 درصد از ذخایر گازی جهان در کشور روسیه و ایران قرار دارد و نقش گاز در سبد انرژی به اندازه ای بالاست که قرن 21، قرن گاز هم نامیده شده است. امید است اوپک گازی خرداد ماه سال جاری در هفتمین اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز در مسکو بررسی و تصویب گردد. موضوع اصلی اجلاس آینده سران کشورهای صادر کننده گاز، تبدیل مجمع غیر رسمی کشورهای صادر کننده گاز به یک سازمان رسمی مانند اوپک است. این در حالی است که کارشناسان بر این عقیده اند این سازمان تشکیل خواهد شد اما با فشارهای اتحادیه اروپا و امریکا مواجه خواهد شد.               

احسان اسماعیل پور مطلق- سید محمد حسین رحیمائی

      

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد