<مهندسي معدن>


مهندسی معدن


 

وب لاگ تخصصي مهندسي معدن

 

۱۳۸۸/٦/٢٤

بیو‌لیچینگ

روش استخراج بیولیچینگ نیز تقریباً همانند روش لیچینگ می‌باشد با این تفاوت که ماده‌ی معدنی استفاده شونده در این روش به‌جای اکسید ، سولفور می‌باشد و از باکتری در جهت تبدیل سولفور به اکسید استفاده می‌شود . فرآیند لیچینگ باکتریایی   ( بیولیچینگ ) ، اغلب به‌عنوان پاکیزه‌ترین روش استحصال فلزات از منابع سولفیدی شناخته می‌شود . بیولیچینگ بدون شک یک سیستم ساده با انرژی و هزینه‌پایین می‌باشد که در حال‌حاضر در مورد فلز مس عمدتاً به‌روش هیپ بر روی کانسنگ‌های ثانویه مس آگلومره شده انجام می‌شود . هزینه سرمایه‌گذاری و عملیاتی پایین ، شروع سریع فرآیند ، مزایای زیست‌محیطی ، سادگی عملیات و سابقه درخشان اجرای آن ، بیوهیپ‌لیچینگ را یک تکنولوژی مورد توجه ساخته است . در حال حاضر هیچ کارخانه صنعتی برای بیولیچینگ کنسانتره مس وجود ندارد و این فرآیند در مرحله نیمه صنعتی قرار دارد .

مکانیسم دقیق عمل باکتریایی هنوز مورد بحث است ، اما تئوری مورد قبول این است که باکتری انرژی برای رشد را از اکسیداسیون آنزیمی از آهن فرس  به آهن‌ فریک و سولفور عنصری به سولفات به‌دست می‌آورد . عمل باکتری این است که یک عامل تسریع‌کننده ( کاتالیزوری ) در تسریع‌کردن واکنش‌های اکسیداسیون شیمیایی می‌باشد .

در معدن مس سرچشمه این روش به‌صورت آزمایشی و در مقیاس نیمه‌صنعتی درحال انجام می‌باشد . مراحل کار در این روش به‌صورت زیر می‌باشد :

1. خردایش و آگلومراسیون ( گندله‌سازی )

2. تبدیل خاک سولفور به‌ اکسید توسط باکتری

3. انحلال ناخالص یون مس با دیگر یون‌های فلزی      

4. تولید محلول فقیر مس (PLS)

5. خالص سازی محلول حاوی یون مس توسط حلال آلی (SX)

6. تولید مس کاتدیک به روش الکترووینینگ (EW)

 

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


۱۳۸۸/٦/۱٠

روش‌های مختلف لیچینگ

معمولاً لیچینگ سنگ‌های معدنی مس به روش‌های زیر صورت می‌گیرد :

1-      دامپ لیچینگ

2-      هیپ لیچینگ

3-      لیچینگ حوضچه‌ای

4-      لیچینگ هم‌زن

5-      لیچینگ درجا

انتخاب روش لیچینگ بستگی به‌نوع کانی ( اکسیدی ـ سولفیدی ) عیار سنگ معدن و مسایل اقتصادی دارد . به‌طورکلی سنگ‌های معدنی اکسیدی توسط تمام روش‌های ذکر شده قابل بازیابی هستند . سنگ‌های با عیار پایین مناسب برای روش‌‌های دامپ و هیپ و درجا بوده درحالی‌که در روش حوضچه‌ای و یا هم‌زن از مواد معدنی با عیار بالا استفاده می‌شود . سنگ‌های معدنی سولفیدی به‌علت کند بودن انحلال آن‌ها در اسید نیاز به عملیات طولانی مدت دارند ( چندین سال ) و عموماً مناسب برای روش‌های لیچینگ دامپ و هیپ و درجا می‌باشند . هزینه‌‌های عملیاتی و سرمایه‌ای لیچینگ‌‌های درجا ، دامپ و هیپ به نسبت کم بوده ، بنابراین این روش‌ها مناسب برای سنگ‌های معدنی با عیار کم می‌باشند و از طرف دیگر هزینه‌‌های عملیاتی لیچینگ هم‌زن و حوضچه‌ای بالاتر بوده که نتیجتاً مناسب سنگ‌های با عیار بالا و کنسانتره‌‌ها می‌باشند .

در لیچینگ‌‌های حوضچه‌ای و هم‌زن به‌علت استفاده از سنگ‌های با عیار بالا می‌توان مستقیماً الکترولیت مناسب جهت عملیات الکترووینینگ را با حذف عملیات استخراج با حلال تهیه نمود .

اساس لیچینگ درجا ، دامپ و هیپ یکسان بوده و عموماً به‌نام لیچینگ‌‌های نفوذی از آن‌ها یاد می‌شود در این سه روش با شکستن و خرد کردن سنگ تا اندازه موردنظر سطح و فضای لازم جهت نفوذ حلال به‌داخل توده به‌وجود می‌آید و حلال ( اسید سولفوریک رقیق ) تحت نیروی ثقل در میان سنگ‌ها نفوذ کرده و سبب لیچینگ سنگ‌های معدنی می‌‌گردد .

دو عامل مهم در انجام لیچینگ‌های مزبور عبارتند از :

الف) وجود یک بستر ( طبیعی یا مصنوعی ) جهت جمع‌آوری محلول باردار شده .

ب) عدم مصرف بیش از حد اسید توسط سنگ‌های میزبان( منظور کانی‌های غیر مس است )

در لیچینگ‌‌های حوضچه‌ای و هم‌زن ( به‌هم خورده ) سنگ‌های معدنی نیاز به چندین مرحله خرد‌کردن و آسیاب کردن دارند تا به ابعاد ریز موردنظر تبدیل شوند و سپس مراحل انحلال در مخازن متوالی انجام می‌شود . در این‌دو روش بازیابی مس بالا بوده ولی به‌علت همراه داشتن ذرات جامد و معلق (ppm  1000-50 ) باید به‌آن مسأله جداسازی جامد از مایع را نیز افزود .

 

حسین رحیمائی

پيام هاي ديگران ()

Mining Engineering 


 


آرشيو ماهيانه


آرشيو ماهيانه
وب لاگ دوستان
Danshjoo List
LOGO


دانشجويان معدن دانشگاه صنعتي سهند


دانشجويان معدن دانشگاه ‌قزوين


اجرای شاتکریت


مجموعه مقالات صدري زاده


وبلاگ معدن و زمين‌شناسي


انجمن مهندسي معدن


سايت مهندسي معدن


پيش بيني زمين لرزه


مهندسي هسته‌اي


معدن و توسعه


زمين و معدن


علوم زمين


زمين
لينك سايت هاي خارجي


www.miningequipmentinc.com


www.wirth-europe.com


www.rockscience.com


www.rocscience.com


www.minninglife.com


www.infomine.com


www.gunform.com


www.dmm.org.uk


www.mintec.com


www.mmsi.com


www.e-mj.com


www.wme.com

لينك سايت هاي ايراني


www.iranianminers.com


www.mine-house.com


www.gsi-info.com


www.irtasite.com


www.mim.gov.ir


www.mine-ir.com/


www.irsme.com


www.mesau.ws


www.immp.org


www.gsi.org.ir


www.ngdir.irGoogleآمار سايتدر باره من


 

 

 

Copyright © 2003 by hossein023.persianblog.ir

هر گونه استفاده از اين مطالب فقط با درج نام وبلاگ و آدرس وب لاگ و نام نويسنده و بدون ايجاد هيچ تغييري در متن يادداشت مجاز مي باشد