آیا می دانید شاتکریت چیست ؟

آیا می دانید شاتکریت چیست ؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

شاتکریت را می توان به عنوان بتن یا ملاتی که از طریق شیلنگهای لاستیکی حمل شده و با استفاده از هوای فشرده با سرعت زیاد به سطح مورد نظر پاشیده می شود، تعریف کرد.

اولین کاربرد شاتکریت به سال 1909 میلادی بر می گردد که در آن زمان تحت عنوان گونیت نامیده می شد و به کمک دستگاهی موسوم به تفنگ سیمان به کار می رفت.

در سال 1914 برای اولین بار شاتکریت در یک معدن آزمایشی در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار گرفت . پس از آن این سیستم برای پوشش سطوح سنگها و حفاظت آنها در برابر هوازدگی و گاه نیز به عنوان سیستم نگهداری موقتی به کار رفت . از آنجا که شاتکریت به صورت ورقه هایی از سنگ زیرین جدا می شد ، لذا به عنوان یک سیستم نگهداری اصلی چندان مورد توجه واقع نشد. از جمله امتیازات شاتکریت آن  است که سطوح ناهموار حفریات زیرزمینی را می پو شانند و به شکل یک سطح نسبتا صاف در می آورد. البته شاتکریت همراه با پیچ سنگ ، به عنوان سیستم نگهداری بسیاری از تونلها به کار رفته است.

در سالهای اخیر کاربرد شاتکریت در معادن زیرزمینی ، نگهداری حفریات دائمی از قبیل جاده های مورب ، راهروهای اصلی حمل و نقل  ، ایستگاههای چاه و حجره های زیرزمینی سنگ شکن است . بازسازی پیچ سنگها و توری های متداول در سیستم نگهداری ممکن است مشکل ساز و گران باشد. تعداد حفریات زیرزمینی که بلافاصله بعد از حفاری شاتکریت می شوند روبه فزونی است. مسلح ساختن شاتکریت با الیاف فولادی یکی از مهمترین عوامل در گسترش کاربرد شاتکریت است زیرا کار طاقت فرسای  نصب توری را کاهش می دهد.

آزمایشات و تجربیات اخیر نشان داده است که شاتکریت در شرایط ترکش سنگ ملایم بسیار موثر است . اگر چه نتایج این مطالعات برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه هنوز زود است ولی علائم موجود بیانگر آن است که در آینده در مورد کاربرد شاتکریت توجه جدی تری خواهد شد.

به طور کلی  شاتکریت نوعی بتن مرکب از سیمان ، ماسه و خرده سنگ است که به کمک هوای فشرده اجرا خواهد شد و در اثر سرعت زیاد به صورت دینامیکی فشرده می شود .

)) 

برگرفته از کتاب تونلسازی جلد چهارم نوشته حسن مدنی)

 

 فردی درحال انجام شاتکریت

 

/ 9 نظر / 7 بازدید
آزاده ميرزايی

سلام . از مطالب مفيد و جامع وبلاگ شما متشکرم . اميد وارم همواره موفق باشيد .

majid

سلام دوست عزيز از شما دعوت می کنم که مطالب جديدی را در وبلاگ بنده مطالعه کنيد. موفق باشيد.

ساعد

دوست عزيز سلام... از اينکه نام خانوادگی خودت رو هم نوشتی ممنون...البته يه جورايی قبلاْ ميدونستم...!به هر حال خيلی با مرامی....تا بعد..

حمید

مطالب وبلاگ شما بسیار عالی بود . تقاضا دارم اگر در مورد شاتکریت مطالب بیشتری دارید اعم از مقاله و عکس برای من ایمیل بزنید . متشکرم

محمد شریف

سلام.تبریک مرا به خاطر مطالب بسیار مفید این وبلاگ قبول کنید.

علی مومنی

سلام مطالب خيلی جالب است مخصوصاا راجع به شاتکريت

علی مومنی

اگر مطالب بيشتری راجع به شاتکريت داری برای من ايميل بفرست اگه می شه با عکس ها باتشکر دوست دارم

رضا

لطفا مطالب راجع به شاتکريت و عکسها را برايم ايميل کن -راجع به نحوه اجرا با حداقل پرت فاکتورهايی مثل فشار هوا و فاصله نازل تا سطح کار-دانه بندی و تیپ سيمان و افزودنيها با تشکر .

کلبه معادن ایران

با سلام خدمت شما من مدیر وبلاگ معادن ایران هستم از مطالب شما تشکر می کنم از شم تقاضامند است به وب ما نیز سر بزنید با تشکر کلبه معان ایران عابد علیزاده [لبخند]