پیجوئی ژئو شیمیایی

آیا می دانید روش پیجوئی ژئو شیمیایی چیست ؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

روش ژئو شیمیایی در مقایسه با روش ژئو فیزیکی جدیدتر است و تنها در دهه های اخیر ( از دهه 1950 ) در اکتشاف کانسارهای کانی مورد استفاده قرار گرفته است . پی جوئی شیمیایی تغییرات جزئی را که ناشی از وجود ماده معدنی  ( معمولا فلزی ) در نزدیکی محل پی جوئ است کشف می کند. این تغییرات در ترکیب شیمیایی نمونه های گرفته شده از آب ، هوا ، خاک و گیاهان اندازه گیری می شود. هر چند اندک کانسارهایی به تنهایی یا به طور مستقل از طریق ژئوشیمی کشف شده اند وی درک این امر بسیار مهم است که کشف اولیه مواد معدنی با استفاده از روش ژئو شیمی فقط مقدمه و نقطه شروعی برای کشف مستقیم از طریق پی جوئی زمین شناسی و یا کشف غیر مستقیم از طریق روشهای ژئو فیزیکی خواهد بود . پی جوئی ژئو شیمیایی خود یک روش کشف غیر مستقیم است که در سطح زمین انجام می شود. ژئو شیمی اغلب در جاهایی که زمین شناسی و ژئوفیزیک نسبتا کارایی نداشته اند به ویژه در بررسی و کسب اطلاعات مقدماتی از نواحی بسیار بزرگ دورافتاده کارا تر بوده است.

ناهنجاری های ژئو شیمیایی را می توان پس از جمع آوری سیستماتیک و تجزیه شیمیایی دقیق نمونه های مناسب کشف کرد. اگر اطلاعات حاصل از پی جوییهای ژئوشیمیایی به خوبی تعبیر و تفسیر و با اطلاعات زمین شناسی مقایسه و تکمیل شوند در نشان دادن و کمک به تائید مناطق هدف مورد جستجو مفید خواهند بود. به دلیل عیار بسیار پائین بیشتر عناصر شاخص در سنگها تجزیه نمونه ها بایستی بسیار دقیق و در حد میکرونی باشد.

کانی هایی که به طور عمده با این روش کشف می شوند سولفرهای مس ، سرب ، روی ، نیکل و مولیبدن و به میزان کمتری کانی های اورانیوم ، تنگستن ، قلع ، جیوه ، طلا و نقره می باشد. به هر حال علی رغم مفید بودن در بررسی و کسب اطلاعات مقدماتی این روش برای تعیین نقاط حفاری مناطق هدف در مرحله اکتشاف چندان قابل اعتماد نیست.

 

 

   برگرفته از کتاب اصول مهندسی معدن ترجمه مهدی یاوری

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
کاوه

دوست ناشناسم سلام. راستش نمیدونم بگم متاسفانه یا خوشبختانه من مهندسی معدن قبول شدم. خیلی شوکه هستم چون اصلا بهش فکر نکرده بودم و هیچ شناختی هم از واحد های درسی و موقعیت شغلیش ندارم . خواهش می کنم اگر براتون ممکنه منو راهنمایی کنید و بگید که باید چه احساسی داشته باشم. امیدوارم بعدا بیشتر با هم صحبت کنیم. با تشکر.