چشم‌انداز صنعت زغال‌سنگ

حدوداً از سه دهه گذشته مجدداً زغال‌سنگ به‌دلايل قابليت بالاي توليد انرژي ، مصرف در صنعت فولاد ، کاربرد در صنايع مختلف از‌جمله رنگ‌سازي ، باطري‌سازي ، گالوانيزاسيون ، حلال‌ها ، عکاسي ، حشره‌کش‌ها ، روغن محافظ چوب ( کربوسوت ) ، صنايع پزشکي و بهداشتي و بسياري ديگر و با توجه به بالا رفتن تصاعدي بهاي جهاني نفت و کاهش ذخاير ارضي سوخت‌هاي فسيلي کشورهاي جهان ، از ديدگاه بسياري از متخصصين معدن ، انرژي و متالورژي از اهميت بسياري برخوردار است .  <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

با توجه به نياز کشورهاي اروپايي ازجمله ترکيه به زغال‌سنگ حرارتي و همچنين اعلام تقاضاي صنعت فولاد کشور به زغال‌سنگ کک‌شو ، دولت را ترقيب کرد که نگاهي نو به صنعت زغال‌سنگ کشور به‌نمايد و شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران هم در اين زمره که از طلايه‌داران اين صنعت مادر است ، تلاش‌هاي فراواني را انجام داده است .

پنج حوزه زغال‌سنگي ايران شامل طبس ، کرمان ، البرز شرقي ، البرز مرکزي و البرز غربي مي باشد که بيشترين ذخاير قطعي اکتشافي در طبس و سپس در حوزه کرمان مي‌باشد . ذخاير احتمالي زغال‌سنگ ايران حدود 7/1 ميليارد تن مي‌باشد . ضريب تکافوي عمليات اکتشافي برابر 5% است که نشانگر ضعف مطالعات اکتشافي مي‌باشد . پيش‌بيني مي‌شود که ذخاير زمين‌شناسي زغال‌سنگ ايران بيش از 14 ميليارد تن باشد . بيش از 55% زغال‌سنگ ايران از نوع حرارتي است . بر اساس طرح توسعه بيست ساله صنعت فولاد ايران ، توليد فولاد در ايران به 26 تا 30 ميليون تن در بيست سال آينده خواهد رسيد که 10 ميليون تن آن به روش کوره بلند توليد مي‌گردد . همچنين طرح دو نيروگاه توليد برق از زغال‌سنگ حرارتي و صادرات آن به کشور ترکيه در دست مطالعه قرار دارد.

               سيد محمد حسين رحيمائی                          احسان اسماعيل‌پور مطلق

 بخشی از مطلب چاپ شده در خبرنامه سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران

/ 1 نظر / 8 بازدید
مختلف

برویدmokhtalf.blogfa.comبه وبلاگ