بیو‌لیچینگ

روش استخراج بیولیچینگ نیز تقریباً همانند روش لیچینگ می‌باشد با این تفاوت که ماده‌ی معدنی استفاده شونده در این روش به‌جای اکسید ، سولفور می‌باشد و از باکتری در جهت تبدیل سولفور به اکسید استفاده می‌شود . فرآیند لیچینگ باکتریایی   ( بیولیچینگ ) ، اغلب به‌عنوان پاکیزه‌ترین روش استحصال فلزات از منابع سولفیدی شناخته می‌شود . بیولیچینگ بدون شک یک سیستم ساده با انرژی و هزینه‌پایین می‌باشد که در حال‌حاضر در مورد فلز مس عمدتاً به‌روش هیپ بر روی کانسنگ‌های ثانویه مس آگلومره شده انجام می‌شود . هزینه سرمایه‌گذاری و عملیاتی پایین ، شروع سریع فرآیند ، مزایای زیست‌محیطی ، سادگی عملیات و سابقه درخشان اجرای آن ، بیوهیپ‌لیچینگ را یک تکنولوژی مورد توجه ساخته است . در حال حاضر هیچ کارخانه صنعتی برای بیولیچینگ کنسانتره مس وجود ندارد و این فرآیند در مرحله نیمه صنعتی قرار دارد .

مکانیسم دقیق عمل باکتریایی هنوز مورد بحث است ، اما تئوری مورد قبول این است که باکتری انرژی برای رشد را از اکسیداسیون آنزیمی از آهن فرس  به آهن‌ فریک و سولفور عنصری به سولفات به‌دست می‌آورد . عمل باکتری این است که یک عامل تسریع‌کننده ( کاتالیزوری ) در تسریع‌کردن واکنش‌های اکسیداسیون شیمیایی می‌باشد .

در معدن مس سرچشمه این روش به‌صورت آزمایشی و در مقیاس نیمه‌صنعتی درحال انجام می‌باشد . مراحل کار در این روش به‌صورت زیر می‌باشد :

1. خردایش و آگلومراسیون ( گندله‌سازی )

2. تبدیل خاک سولفور به‌ اکسید توسط باکتری

3. انحلال ناخالص یون مس با دیگر یون‌های فلزی      

4. تولید محلول فقیر مس (PLS)

5. خالص سازی محلول حاوی یون مس توسط حلال آلی (SX)

6. تولید مس کاتدیک به روش الکترووینینگ (EW)

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
فروشگاه تکتاز

سلام، می خوام بهتون یه فروشگاه توپ معرفی کنم: فروشگاه ارزان و قدرتمند تکتاز جدیدترین سریال ها، DVD و CD. فیلم های Divx را از ما بخواهید. در خانه خرید کنید، در خانه تحویل بگیرید و در خانه بپردازید. سریال 24 سریال 4400 سریال فرار از زندان سریال زنان سرسخت افسانه جومونگ سی دی آموزش زبان انگلیسی سی دی تبدیل گفتار به نوشتار taktazmarket.com