پی جوئی ژئوفیزیکی

آیا می دانید منظور از پی جوئی ژئوفیزیکی چیست ؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

در میان پی جوئی غیر مستقیم ، روش یا روش های ژئوفیزیکی در راس آن قرار دارد . در پی جوئی ژئوفیزیکی تغییراتی را در شرایط زمین شناسی که ممکن است ناشی از وجود کانسارهای کانی اقتصادی باشد ، از فاصله ای مشخص کشف می کنند .  با استفاده از ابزار بسیار حساس تغییرات خواص فیزیکی زمین ( ناهنجاری ها ) اندازه گیری می شوند. ناهنجاری ها می تواند ناشی از وجود یک کانسار کانسنگ باشد یا نباشد ولی تشخیص این امر پیچیده و مشکل است . تعبیر و تفسیر داده های کامپیوتری شده با کمک استنتاجات زمین شناسی کاربرد و دقت این روشها را بهبود بخشیده و توسعه داده است . دامنه نفوذ روشهای ژئوفیزیکی در هوا یا فضا تقریبا نامحدود است اما نفوذ آنها در زمین بندرت از 300 فوت ( 90 فوت ) فراتر می رود.

کاربرد ژئوفیزیک جهت پی جوئی و اکتشاف در آغاز در صنایع نفت و گاز طبیعی شروع شد و بیشترین میزان موفقیت را تا کنون در این زمینه کسب کرده است . استفاده از آن در زمینه معدنکاری نسبتا جدید و موفقیت آن نیز کم است. با این وجود امید بخش بودن این روش برای مواد معدنی واقع در عمق و پنهان و قابلیت آن رد پیجوئی های گسترده و گوناگون آن را جذاب ترین و فراگیرترین فنون پی جوئی برای آینده می سازد.

در برخی موارد ژئوفیزیک می تواند با استفاده از اصل تداعی معانی برای کشف غیر مستقیم به کار برده شود و آن در مواردی است که کانی گانگ همراه با کانسارقابل کشف تر از خود کانی کانسنگ باشد از طریق ژئوفیزیک همچنین می توان اطلاعا ت با ارزشی برای تهیه نقشه های زمین شناسی ، که موقعیت فضائی کانسار ( عمق ، شکل و غیره ) یا شکلهای زمین ساختی  ( چین ها ، گسلها و غیره ) را بیان می کند به دست می آورد.

دسته بندی روشهای ژئوفیزیکی به شرح زیر می باشد :

1.     روش الکتریکی

·        مقاومت سنجی

·        پولاریزاسیون القائی

·        خود پتانسیلی

·        پتانسیل اعمالی

·        تلوریک

·        مگنتوتلوریک

2.     روش الکترو مغناطیسی

3.     روش مغناطیسی

4.     روش ثقلی

5.     پرتو نگاری

6.     لرزه ای

·        انکساری

·        انعکاسی

7.     سنجش از راه دور

ماحصل اندازه گیری های ژئو فیزیکی معمولا یک نقشه یا مقطع زمین شناسی است که تغییرات خواص فیزیکی یا میدان های اندازه گیری شده را در سراسر یک منطقه ( منطقه مورد نظر ) نشان می دهد.

 

 

برگرفته از کتاب اصول مهندسی معدن ترجمه مهدی یاوری

 

/ 3 نظر / 8 بازدید
مصطفي ملكي

تهران- خبرگزاری كار ايران نماينده كارگران طبس، گفت: مسئولان شركت ذغال سنگ"نگين"، با بهره‌‏كشی از صدها كارگر در قالب سه شيفت كاری، آنان را با ١٤ تا ١٨ ساعت كار شبانه‌‏روزی در معدن به كار گمارده و با تهديدهای گوناگون و توسل به زور، نسبت به آنان ظلم روا می ‏دارند. " غلامرضا محمدی"، در گفت و گو با خبرنگار گروه كارگري ايلنای افزود: شركت ذغال سنگ" نگين" وابسته به شركت ذغال سنگ " تكادو" بوده و بيش از ٢٥٠ نفر كارگر اين شهرستان در بدترين شرايط ممكن در اين معدن مشغول به كار هستند. وی گفت: كارگران شركت مذكور اگر بخواهند طبق قانون كار عمل كنند، از سوی كارفرمای شركت، تهديد به اخراج و دريافت دستمزد به صورت متراژ كاری می شوند. وی افزود: مسوولان شركت حقوق روزمزدی را زمانی به آنها می ‏دهند كه در قالب سه شيفت ٨ ساعتی در تونل‌‏های معدن كار كنند.

سعید غنچه گی

سلام . من يک دانشجوی مهندسی معدن هستم . سال ۴ رشته استخراج دانشگاه امام خمينی . ميخواستم با هم ارتباط بيشتری داشته باشيم .

حمید

سلام! یه سوال داشتم! راجع به وبلاگ نیست. می خواستم بپرسم که مهندسی معدن اصلا چه جور رشته ای هست! خودتون تو این رشته موفق شدین؟ بازار کارش چطوره؟ تو رشته های مهندسی تو کدوم سطح قرار داره و... خیلی خیلی ممنون میشم اگه توضیح بدی اگه براتون زحمتی نیست میل بزنید! (خواهش میکنم یه جوابی بدید!)