معدن زغال سنگ گلیران

با سلام خدمت تمامی عزیزانی که با زدن میل و گذاشتن پیام من را مورد لطف خود قرار دادند. امروز مطلبی درباره معدن زغال سنگ گلیران برای شما می نویسم و به طور مختصر به معرفی این معدن و عملیات انجام شده در آن برای شما می پردازم امیدوارم که مورد توجه شما قرار بگیرد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

منطقه گلیران یک در دامنه شمالی سلسله جبال البرز و در بخش غربی یال شمالی سکلینال بزرگ ناحیه زغالدار آلاشت (آلاشت 2 ) قرار دارد. مختصات جغرافیائی این منطقه شامل طول جغرافیائی "32  '40  ْ52  تا " 11  '42  ْ52 شرقی و عرض جغرافیائی  "20  '5  ْ36  شمالی است. در ضمن باید ذکر کنم که منطقه گلیران به سه بخش گلیران یک ، دو و سه تقسیم بندی شده است که در حال حاضر در گلیران یک و بر روی دو لایه از حدود 6 لایه قابل کار منطقه در حال استخراج و بهره برداری هستند.

اکتشاف مقدماتی پس از اتمام مرحله پی‌جویی با حفر چاه اکتشافی آغاز شد . در ابتدا در دفتر اکتشاف پروفیل‌ها بر روی نقشه زمین‌شناسی تهیه شده، رسم گردیدند . در منطقه گلیران یک، 11 پروفیل اکتشافی که 31 حلقه چاه روی آن زده شده تهیه گردید .

در کل عملیات اکتشاف پی‌جویی در گلیران از سال 1355آغاز و تا سال 1364 ادامه داشت تا در سال 1365 با حفر 15 حلقه چاه اکتشاف مقدماتی پی‌گیری شد و در سال 1370 گزارش اکتشاف مقدماتی تهیه گردید و بعد در سال 1372 اکتشاف تفضیلی ادامه یافت و تعداد چاه‌ها به 31 حلقه افزایش پیدا کرد.

عملیات استخراج و بهره برداری در گليران یک بر روي بلوك 6 از سال 1378 توسط يك شرکت پیمانکاری آغاز گردید. روش استخراج در گليران با توجه به كم بودن شیب لایه جبهه‌كار طولانی است كه در ابتدا با حفر يك دويل استخراجي و ارتباط با تونل‌هاي بالايي و پاييني عملیات انجام مي‌شود كه مي‌تواند به‌صورت پیشرو و يا پسرو باشد. در روش پیشرو دويل از ابتدای تونل حفر مي‌گردد و جبهه‌كار به‌طرف سینه‌كار پيش مي‌رود اما روش پسرو برعکس آن است. از لحاظ ایمنی و سيستم‌هاي نگهداری روش پسرو بهتر است.

دوستدار شما

حسین

 

/ 3 نظر / 31 بازدید
hooman naderi

پسر تو بيکاری

Saed

سلام... شب يلدا مبارک... در مورد شاتکريت هم اگه عکس خواستی يه کوچولو واسه وبلاگ دارم... موفق باشی.. تا بعد...

عزیزاله برهانی

با سلام وبلاگ خیلی خفنی داری می خواهی اطلاعاتی را که مجانا در همه سایتها وجود دارد بفروشی کور خواندی برو اول توی معدن کار کن ومعدنکاری یاد بگیر معدنکاری را با یک کار سیاسی اشتباه گرفتی امیدوارم پی به اشتباه خود برده باشی