نگرشی بر ذخاير نفت و گاز دريای خزر

 درياچه مازندران يا خزر، بزرگترين درياچه جهان با وسعت418 هزار کيلومتر مربع، بيش از 1100 کيلومتر طول، 200 تا 400 کيلومتر عرض و حدود 5 هزار و 580 کيلومتر طول ساحلی دارد و عمق آن از شمال به جنوب افزايش می يابد؛ بطوري که عمق آن در ناحيه شمالی به طور متوسط کمتر از 10 متر، در بخش ميانی بين 180 تا 788 متر ودر بخش جنوبی که آبهای ساحلی ايران را تشکيل می دهد به 960 تا 1000 متر می رسد. سطح آب درياچه 5/28 متر پايين تر از سطح درياهای آزاد است. ايران هم با توجه به عمق بالای آب اين منطقه (حدود1025متر)، خطر پذيری بالای عمليات اکتشاف نفت، سرمايه گذاری بالا در آبهای عميق، عدم وجود رژيم حقوقی مشخص ميان ايران و کشورهای آذربايجان و ترکمنستان,  و تکنولوژی خاص عمليات حفاری عميق همانند دکل حفاری، کشتی های لرزه نگاری و يدک کش که معدود کشورهايی در جهان در اختيار دارند، ارتباط نداشتن دريای خزر با آبهای آزاد بين المللی و مشکل بودن انتقال تجهيزات سنگين تاکنون موفق به استخراج اين ذخاير خدادادی نشده که البته با ساخت دومين سکوی حفاری (سکوی نيمه شناور ايران البرز) که برای اعماق زيادتر آب بعد ازسکوی بالا رونده(جک آپ) ايران- خزر برای اولين بار اين مدل سکو به همت متخصصان داخلی ( شرکت صدرا) ساخته گرديد و در زمستان سال جاری کار حفاری آن در سواحل ايران توسط شرکت حفاری شمال شروع خواهدشد. لازم به ذکر است که علاوه بر طرحهای بالا، عمليات لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی،ساخت شناورهای پشتيبانی سکوها به انضمام توسعه بندر و پايانه نفتی نکا برنامه ريزی و اجرا شدند.  مجموع ذخاير نفت خام حوزه دريای خزر بين 17 تا 44 ميليارد بشکه تخمين زده شده است که در پايين ترين سطح قابل مقايسه با قطر و در بالاترين سطح قابل مقايسه با ايالات متحده آمريکا است. مجموع توليد نفت خام حوزه دريای خزر در سال2005 ميلادی به روزی حدود 1/2 ميليون بشکه رسيد که قابل مقايسه با توليد روزانه برزيل است ولی در صورت تحقق طرح ها و سرمايه گذاری های مورد نظر تا سال 2010 پيش بينی می شود ميزان توليد نفت خام منطقه مذکور 1/3 ميليون بشکه در روز برسد. برخی از کارشناسان بين المللی معتقدند که دريای خزر(بدون در نظر گرفتن ايران و روسيه) ذخاير کافی نفت خام برای عرضه به بازارهای مصرف در سطح توليد فعلی را طی 40 تا 50 سال آينده دارد. هم اکنون قزاقستان با 65 درصد و جمهوری آذربايجان با 20 درصد، بيشترين سهم توليد نفت خام اين منطقه را در اختيار دارند. ذخاير احتمالی ايران در بلوکهای اکتشافی 15 ميليارد بشکه و ذخاير احتمالی گاز ايران در اين منطقه 11 ميليارد فوت مکعب است. برخی از پيش بينی ها  نيز حاکی از وجود بيش از 32 ميليارد بشکه نفت درجا در حوزه ايرانی خزر حکايت دارد.اين نکته حائز اهميت است به دليل افزايش تقاضا برای مصرف انرژی در آسيا – هند، چين، پاکستان، مالزی، ژاپن، کره جنوبی و ساير کشورهای آسيايی توجه خاصی به آسيای مرکزی و حوزه خزر دارند. با توجه به موقعيت سياسی و استراتژيک ايران در منطقه، انجام سرمايه گذاری مشترک با ديگر همسايگان يا شرکت های خارجی(مثل کاري که ازبکستان و ترکمنستان انجام دادند) در توليد و استخراج نفت و گاز و همچنين حضور در زمينه های مبادله به صورت سواپ (خريد در شمال و فروش در جنوب) و نيز سرمايه گذاری مشترک در احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز با حفظ محيط زيست و اکوسيستم به عنوان منبع در آمد کشور خواهد بود.

    احسان اسماعيل پور مطلق ، کارشناس معدن، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت   

  سيد محمد حسين رحيمائی ، کارشناس استخراج معدن ، معدن سنگ آهن جلال آباد         

/ 6 نظر / 7 بازدید
معدنچی۷۹

سلام ... خيلی خوب بود... راستی جايی شاغل هستی ؟ اين قالب وبلاگت هم خيلی چشم رو خسته ميکنه... اگه امکان داره عوضش کن....موفق باشی...

شرکت Big Robo

دوست عزیز سلام به علت علاقه اکثر وبلاگ نویسان تخصصی ، به راه اندازی وبلاگی با نام اختصاصی خود و بدون اجبار در داشتن نام دامنه هایی مانند blogfa , persianblog و غیره ، همچنین داشتن ایمیل با پسوند سایت اختصاصی خود، شرکت Big Robo سرویس جدید" سایت در قالب وبلاگ " را ارائه نموده است. برای دریافت اطلاعات کاملتر و تصمیم گیری بهتر به لینک زیر مراجعه نمائید: http://blog.bigrobo.com و یا با شماره تلفن 77510844 (021 ) تماس بگیرید.

اندیشه ورز برنا

سلام گرم ما را از عسلويه بهشت زمسان ايران پذيرا باشيد.. اگر به محفل جوانان دلگرم عسلويه (پايتخت تمدن اقتصادي ايران) سپاسگذار خواهيم بود. با مطاالب: آب،منبع حيات... مردم عسلويه در حسرت آب بهداشتي :وعده ها و عمل مسئولان همايش عسلويه و محيط زيست-عسلويه ماکتي از کل ايران... . منتظر نقد و انديشه و همکاري شما هستيم... به روزيم شما بهروز باشيد..

معدنچی۷۹

سلام ... منون از توجه شما ... بله متوجه شدم شما مشغول کار هستيد که وبلاگتون رو دير آپ ميکنيد... موفق باشيد...

ج خادمی

با سلام خدمت دوستان عزیز. ای ول. کارتون خیلی درسته. به امید دیدار