لودر LHD

سلام باز هم روزی دیگر و مطلبی دیگر در مورد رشته مهندسی معدن .امروز در مورد یکی از ماشین های مورد استفاده در معادن صحبت میکنم  در مورد لودر LHD.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

لودر LHD نام خود را از سه کلمه LOAD یعنی بارگیری HAUL  یعنی باربری و بالاخره DUMP یعنی باراندازی گرفته شده است . شاید بتوان به این وسیله بارکننده- بارکش یا بارکننده – باربر نیز گفت .

این لودر قادر است گذشته از بارگیری مواد را تا میزان قابل توجهی باربری و در پایان یکجا و سریع تخلیه کند.موتور محرک لودرها دیزلی یا الکتریکی و گاهی دیزلی الکتریکی است.

لودر دارای یک جام به ظرفیت چند صد لیتر تا چند متر مکعب است مثلا لودرهای بزرگ میتئاند ده تن بار را(  این مقدار به اندازه یک کامیون کوچک خیابانی است ) از نقطهای به نقطه دیگر باربری کند . مزیت بزگ لودرهای LHD در عدم وابستگی آنها به شیب است . بدین منظور که این وسائل قادراند بار را در شیبهای مختلف مثلا 15% به بال و پائین باربری کند. این امر در کوتاه کردن شبکه معدن و یا کوتاه کردن مسیر باربری حائز اهمیت است.

هر چند لودر LHD قادر است سنگهای سینه کار پیشروی تونل را بارگیری و باربری کند ولی این کار در مسیرهای طولانی محدودیت اقتصادی دارد.  

 

/ 8 نظر / 4 بازدید
حميد أشوري

سلام ازلطفت ممنونم وبلاكت قشنك و يركاره موفق باشي

saeid

سلام دوست عزيز من سعيدم و دانشجوی معدن کاملا اتفاقی با وبلاگ خوبت آشنا شدم خيلی خوشحالم که يک بلاگ خوب در باره رشته ام پيدا کردم بی نهايت ممنون از مطالبت به ما هم سر بزنيد

amin

ممنون که به ما لينک دادي . ما هم تو رو لينکيدم . کارت درسته ولي خوب

مهران

ممنون از اين که سر زدين ونظر دادين...وبلاگ شما هم جالب و تخصصيه....بازم بياين....مرسی.

majid

سلام وبلاگ شما بسيار زيبا است . خسته نباشيد

فاطمه

در مورد ماشينهی زير زمينی بيشتر مطلب بنويسيد ممنون